Absolvenţii celei de-a treia promoţii a Seminarului Teologic din Arad la ceas aniversar

Anul acesta s-au împlinit 10 ani de la absolvirea celei de-a treia promoţii a Seminarului Teologic Liceal Ortodox din Arad. Evenimentul a fost sărbătorit în cadrul unei întâlniri, pe 19 mai, moment la care au participat o parte din absolvenţii acestei generaţii, împreună cu familiile lor.

În prima parte a avut loc slujba de Te Deum oficiată la Catedrala Ortodoxă veche din Arad de către un sobor de preoţi şi diaconi, absolvenţi ai acestei promoţii, în frunte cu dirigintele lor, Pr. Prof. Zaharia Gheorghe Iova. La sfârşitul slujbei, şeful de promoţie, preotul Vândălac Sebastian, a rostit cuvântul de învăţătură, iar cuvântul de mulţumire l-a ţinut Arhid. Prof. Paul-Tiberiu Ardelean, şi el absolvent al acestei promoţii. Partea a doua a întâlnirii s-a desfăşurat într-o sală de clasă a seminarului, cuvântul de întâmpinare fiind rostit de către pr. prof. Zaharia-Gheorghe Iova. A fost citit catalogul şi fiecare dintre cei prezenţi a vorbit despre activităţile şi realizările din cei zece ani, dând dovadă de numeroase împliniri atât pe plan duhovnicesc, cât şi social.