Colindăm colindători

Bucuria pe care o simțim în aceste zile premergătoare Crăciunului se naște din mesajul transmis de colindele noastre românești, că „astăzi S-a născut Cel făr` de-nceput”, Domnul nostru Iisus Hristos. Cu aceasta bucurie, la invitația și inițiativa părintelui paroh Gabriel C. Mariș, au venit Duminică, 11 decembrie, la Parohia Ortodoxă Caporal Alexa, corala Parohiei Ortodoxe Sântana I, dirijată de Dl. Cosmin Tabuia. După frumoasele răspunsuri liturgice, coriștii sântăneni au susținut un frumos concert de colinde care a umplut de bucurie duhovnicească enoriașii parohiei.

În același timp, la invitația părintelui Eftimie Dobrean, corala Parohiei Caporal Alexa dirijată de prof. Grecu Pavel, i-a colindat pe credincioșii sântăneni după Sfânta Liturghie, la care au și dat răspunsurile liturgice.

Schimbul de corale și Concertele de colinde ale acestora, vor continua și Duminica viitoare între Parohia Ortodoxă Caporal Alexa și Parohia Comlăuș la inițiativa părintelui Gabriel C. Mariș.