Slujire arhierească în biserica Naşterea Domnului la Arad

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a slujit slujba Vecerniei în seara zilei de 25 decembrie în paraclisul cu hramul Naşterea Domnului al bisericii aflată în construcţie din parohia Arad Micălaca Veche. Părintele Iacob Bupte a rostit cuvântul de bun-venit, mulţumind pentru vizita părintească şi pentru rugăciunea cu şi pentru credincioşii parohiei, ca şi pentru toţi din cuprinsul Ariepiscopiei. Chiriarhul a adresat celor prezenţi îndemnul de a se face părtaşi darurilor pe care sărbătoarea Naşterii Domnului le aduce tuturor, celor mici şi celor mari, felicitând totodată membrii corurilor bisericii pentru frumoasele realizări obţinute în ultimul timp.

Cele două formaţiuni corale, corul mixt “Naşterea Domnului” şi corul tinerilor “Vestitorii” au întregit bucuria Praznicului Naşterii Domnului prin frumoasele colinde interpretate, membrii lor, precum şi copiii prezenţi  primind darurile specifice sărbătorii.

În aceeaşi seară, grija samarineană faţă de semeni şi-a găsit împlinirea prin oferirea pachetelor cu alimente, dulciuri, rechizite şi articole de uz personal celor 65 copii şi familiilor lor din parohie, sprijiniţi prin campania “Dăruieşte şi tu, un copil va zâmbi de Crăciun”.