Arhiepiscopul Aradului a participat la Slujba Canonului cel Mare, la Mănăstirea Arad-Gai

În prima zi a Postului Mare, în după amiaza zilei, Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului a luat parte la slujba Canonului cel Mare sau a Sfântului Andrei Criteanul, la Mănăstirea Sfântul Simeon Stâlpnicul din cartierul Arad- Gai. Slujba a fost săvârşită în biserica cea mare a mănăstirii, de curând tărnosită de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.   Au fost prezente călugăriţele din obştea mănăstirii şi mulţi credincioşi, în special din cartierele apropiate, dar şi din alte locuri, care frecventează cu regularitate această oază de spiritualitate.

Întreaga săptămână este consacrată pocăinţei şi pregătirii pentru cinstitul praznic al Învierii Domnului, astfel încât şi rânduielile liturgice sunt deosebite. Cântările şi citirile biblice trezesc omului credincios sentimente de căinţă, de părere de rău pentru păcatele săvârşite şi cheamă la pocăinţă. Nu doar în mănăstiri, ci şi la catedrala arhiepiscopală, la unele biserici parohiale, în primele patru zile din săptămâna primă a postului se oficiază Slujba Canonului cel Mare, la care credincioşii participă cu multă evlavie.