Bucuria Învierii exprimată de elevi prin încondeierea ouălor

Vineri, 30 martie 2012, Şcoala Generală din Vladimirescu, judeţul Arad, a găzduit  prima ediţie  a Concursului judeţean de creativitate a elevilor intitulat ,,Bucuria învierii”.   Manifestarea a fost organizată în parteneriat cu  Primăria Vladimirescu, Arhiepiscopia Aradului, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi  Grupul  Şcolar „Francisc Neuman” din Arad, fiind închinată Sărbătorii Învierii Domnului şi a reunit elevi, cadre didactice şi cunoscuţi meşteri populari arădeni.

,,Cunoaşterea de către elevi a obiceiurilor legate de marile sărbători creştin-ortodoxe din timpul anului, precum şi  păstrarea  acestora ca adevărate valori naţionale sunt  componente importante în demersul educaţional al profesorilor de Religie. Activitatea de astăzi constituie pentru tineri un prilej de a-şi exprima atât talentul şi creativitatea în încondeierea ouălor, cât şi  bucuria Învierii Mântuitorului,” a arătat părintele diac. Florin Sirca, inspector de Religie. Cadrele didactice abilitate să predea disciplina Religie în învăţământul preuniversitar arădean au mediatizat acest concurs, acţiunea bucurându-se de o recepţionare pozitivă.

 

Elevi credincioşi şi talentaţi

 

Participanţii la această competiţie au fost elevi din învăţământul gimnazial şi liceal din municipiul şi judeţul Arad, organizaţi în echipe formate din doi reprezentanţi din fiecare şcoală, selectaţi de profesorii de Religie dintre alţi copii care şi-au manifestat dorinţa de a cunoaşte şi învăţa îndemânarea  încondeierii ouălor  şi au arătat talent artistic-creativ. Exponatele au fost  realizate de fiecare echipă la faţa locului, în Atelierul tradiţiilor populare al şcolii gazdă. Concurenţii ajunşi în această etapă finală s-au întrecut în a demonstra deopotrivă, cunoaştere şi măiestrie.În urma deliberării, membrii echipei de jurizare au  acordat premiile I, II, III, precum şi premii speciale.

 

Chiriarhul a binecuvântat strădaniile participanţilor

 

Emoţiile şi bucuria elevilor au crescut atunci când în sala de concurs şi prezentare a exponatelor a sosit Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Într-o scurtă alocuţiune Înaltpreasfinţia Sa le-a vorbit participanţilor despre simbolismul oului, germenele vieţii, arătând că sunt în ou toate elementele care redau ceea ce înseamnă universul întreg, dar totodată oul este şi un simbol al Învierii. Oul roşu, ouăle încondeiate sunt legate de sărbătoarea Paştilor şi tradiţiile care leagă această practică a vopsitului ouălor de Patimile şi Învierea Domnului sunt diverse. De asemenea le-a explicat copiilor şi cadrelor didactice prezente însemnătatea perioadei Postului pentru credincioşi şi legătura sărbătorilor Pascale cu anotimpul primăverii, al florilor şi al primenirii naturii, într-un calendar solar şi ciclic în legătură cu însăşi socotirea datei sărbătorii Sfintelor Paşti. Chiriarhul a lăudat priceperea concurenţilor şi a felicitat pe toţi cei care s-au implicat în organizarea acestei  acţiuni.

În cadrul activităţii  meşterul  popular Maria Aiftincăi, le-a împărtăşit elevilor o parte din tainele încondeierii cu ceară fierbinte a ouălor.

Premiile participanţilor le-au fost înmânate chiar de Înaltpreasfinţitul Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, spre bucuria şi satisfacţia acestora.

La manifestare au fost prezenţi prof. diac. Florin Sirca, inspector, inspector prof. Mariana Cismaşiu din partea ISJ Arad, şi  preot dr. Vasile Pop, Consilier cultural.  Din partea autorităţilor locale a participat  dl. primar Ioan Crişan.

Rezultatele Concursului judeţean de creativitate a elevilor ,,Bucuria învierii” sunt :

Premiul I – Nicula Sergiu şi Buta Bianca  – Grup Şcolar Săvârşin (prof. coord. Barbă Corina);

Premiul II – Hloşciuc Timeea şi Moldovan Alexandra Maria – Liceul ,,Ion Creangă” Curtici (prof. coord. Moţ Adriana);

Premiul III –  Iuhoş Andreea şi Restivan Francesca – Colegiul Naţional ,,Elena Ghiba Birta” Arad (prof. coord. Petic Bătrân Georgiana, Surcel Răzvan);

Premiul pentru culoare – Bărbătei Alexandra şi Brândaş Denisa – Şcoala Generală ,,Iosif Moldovan”  Arad (prof. coord. Ciorbă Mihaela);

Premiul pentru îndemânare – Ţugui Andreea şi Gîrda Vasilica  – Grup Şcolar ,,Francisc Neuman” Arad (coord. prof. dr. Sinaci Maria);

Premiul pentru originalitate – Tonţa Cristina şi Onc Naomi – Grup Şcolar ,,Moga Voievod” Hălmagiu (prof.coord. Mihiţ Flavia);

Premiul pentru mesajul transmis – Blidar Alexandra şi Bucătaru Laura – Şcoala Generală Vladimirescu (prof. coord. Bugariu Mirela)