LA ARAD, ETAPA EPARHIALĂ A CONCURSULUI ,,COPILUL ÎNVAȚĂ IUBIREA LUI HRISTOS

În Arhiepiscopia Aradului s-a încheiat, la 10 mai 2012, Concursul ,, Copilul învață iubirea lui Hristos” organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Desfășurat la nivel eparhial cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Timotei, în perioada 1 februarie –10 mai 2012, concursul s-a adresat copiilor, preoților, profesorilor de religie, altor cadre didactice, implicați în Programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor”. Acțiunea a urmărit ajutorarea  semenilor aflați în suferință, în mod special astăzi, în Anul omagial dedicat îngrijirii și într-ajutorării bolnavilor. Totodată concursul a avut scopul  de a cultiva la copii dragostea față de semeni și de a-i educa în sensul ajutorării celor aflați în suferință: bătrâni, bolnavi, oameni singuri, copii abandonați sau în situații speciale, familii sărace etc.

Concursul s-a desfășurat în trei etape: la nivel parohial, în perioada  1 februarie – 22 aprilie ; la nivelul protopopiatelor, în perioada 23 aprilie – 1 mai; la nivel eparhial, în perioada 1- 10 mai, cu participarea unui număr de 68  parohii din cele patru protopopiate ale eparhiei. La nivel eparhial au fost înscrise în concurs un număr de 71 proiecte, unele Centre Parohiale participând cu mai mult de un proiect. Parohia  câștigătoare a  a concursului la nivel eparhial și care va reprezenta Arhiepiscopia Aradului în etapa națională este parohia Sebiș I, cu miniproiectul ,,Dăruind vei dobândi”, coordonatori:  protopop Beni Ioja, prof. Irina Turnea, educatoare Mihaela Pop. Impactul proiectului asupra copiilor implicați a fost unul pozitiv, instructiv-educativ, iar asupra beneficiarilor direcți, persoane  defavorizate, emoționant.