Festivităţi de premiere în cadrul proiectului „Alege Şcoala”

În după-amiaza zilei de duminică, 17 iunie a.c., cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, în bisericile protopopiale Ineu şi Sebiş s-a desfăşurat festivitatea de premiere a câştigătorilor concursului naţional ,,Alege Şcoala”, etapa la nivelul protopopiatelor. Organizat în cadrul proiectului patriarhal ,,Hristos împărtăşit copiiilor”, cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, concursul se bucură de un interes deosebit din partea copiilor înscrişi în cele trei secţiuni ale competiţiei: literară, artistică şi multimedia.

În cadrul protopopiatului Ineu această competiţie s-a desfăşurat într-un număr de 15 parohii, la etapa parohială paticipând 132 de copii cu vârste între 7 şi 16 ani. La protopopiatul Sebiş, de asemenea din 15 parohii înscrise în proiect, au participat în etapa parohială un număr de 126 de copii. Câte şase copii din aceste parohii au paticipat la etapa pe protopopiate. Juriul concursului, prezidat de către părinţii protopopi, compus din profesori de religie, limba română şi desen şi din coordonatorii cu cateheza, au desemnat premianţii concursului şi parohia cu punctajul maxim al portofoliilor prezentate.

Premierea s-a desfăşurat în cadru festiv, la slujba Vecerniei, de către părinţii protopopi Moise Nica şi Beni Ioja,  alături de copiii premianţi fiind prezenţi părinţii acestora, preoţii şi profesorii de religie care i-au pregătit. Premiile consistente, oferite de către organizatori, au răsplătit strădania participanţilor, pe care îi prezentăm nominal:

La protopopiatul Ineu: Secţiunea literară: premiul I: Farcaş Alexandru Andrei, parohia Şilindia; premiul II: Cotuna Roxana, parohia Beliu;premiul III:Ţigănaşu Mihaela Adriana, parohia Şicula. Secţiunea artistică: premiul I: Tătar Maria Alexandra, parohia Ineu; premiul II: Răzăilă Rodica, parohia Şicula; premiul III: Deznan Mădălin Daniel, parohia Şicula. Secţiunea multimedia: premiul I: Solovestru Ionel, parohia Şilindia; premiul II: Comandaru Marius, parohia Şicula; premiul III: Vieru Dumitrica Mădălina, parohia Şilindia.

La protopopiatul Sebiş: Secţiunea literară: premiul I: Panţireanu Florin Ionel, parohia Dieci; premiul II: Tomuţa Adela Maria, parohia Bârsa; premiul III: Daşcău Ionel Dorel, parohia Almaş. Secţiunea artistică: premiul I: Stremciuc Sergiu Mihăiţă; premiul II: Ginga Roxana Ioana, parohia Dezna; premiul III: Rascarache Andreea Georgeta, parohia Hălmagiu. Secţiunea multimedia: premiul I: Gligor Andrei Marius, parohia Gurahonţ, premiul II: Cojocaru Maria Veronica, parohia Hălmagiu; premiul III: Margea Florin, parohia Revetiş.

Câştigătorii etapei la nivelul protopopiatelor se vor întrece în etapa eparhială, dintre aceştia fiind apoi selectaţi cei care vor reprezenta Arhiepiscopia Aradului în etapa naţională.