Sărbătoarea hramului Parohiei Iratoşu din Protopopiatul Arad

Vineri 26 octombrie 2012, la orele serii, în Parohia Iratoşu, Protopopiatul Arad, în prezenţa unui număr mare de credincioşi ortodocşi dar şi romano-catolici din localitate, s-a sărbătorit hramul bisericii parohiale, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Un ales sobor de preoţi, în frunte cu părintele Mihai Ineoan, coordonatorul Cercului preoţesc Pecica, a oficiat slujba Vecerniei. Răspunsurile liturgice au fost date de către Corala Seminarului Teologic Ortodox Liceal Arad, dirijată de Părintele Arhidiacon, prof. Tiberiu Ardelean.

După obiceiul îndătinat, s-a înconjurat biserica, pâna la Troiţa eroilor  comunei, pentru care s-a rostit o ectenie funebră. Cuvântul de învatatură din cadrul slujbei a fost rostit de Preotul Tudor Budeanu din parohia Macea. În final, corul elevilor seminarişti a intonat pricesne şi alte cântări religioase.

Preotul paroh Ioan Ponta a mulţumit soborului preoţilor, coralei, oficialităţilor locale şi judeţene, tuturor celor prezenţi. pentru participare şi implicare. La casa parohiala preoţii Cercului Pastoral Misionar Pecica IV au continuat activitatea din prima parte printr-o consfătuire având în centru  sustinerea temei „Dragostea înseamnă iertare”, urmată de luările de cuvant ale preoţilor participanţi. Evenimentul s-a incheiat cu o agapă frăţească oferită de către preotul paroh.