CERC MISIONAR PREOŢESC ÎN PAROHIA ARAD- GRĂDIŞTE

În parohia Arad- Grădişte s-a desfăşurat, în data de 19 februarie 2013, cea de a doua întrunire din acest an a Cercului misionar preoţesc Arad I, la care au participat preoţi din parohiile municipiului Arad. În deschiderea şedinţei, Preacucernicul Preot Ioan Tulcan, coordonatorul cercului, a prezentat o sinteză a problemelor discutate şi a hotărârilor luate la consfătuirea cu responsabilii Cercurilor misionare, care s-a desfăşurat la începutul acestei luni, la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Aradului, sub conducerea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei. În continuare Preacucernicul Preot Emil Roman a susţinut referatul cu tema ,,Edictul de la Milan. Condiții social politice care i-au determinat promulgarea” şi a făcut o prezentare a Legii 489, Legea Cultelor religioase din România. În contextul celor prezentate, preoţii prezenţi au exprimat opinii care, în ansamblu, au contribuit la completarea temelor menţionate. Tot în cadrul acestei întruniri au fost analizate aspecte pastoral- misionare şi liturgice din activitatea parohială.

În finalul întâlnirii Preacucernicul Preot Viorel Roja, în calitatea de gazdă, a mulţumit participanţilor, invitându-i să viziteze şantierul noii biserici parohiale Arad- Grădişte II, pe care Precucernicia Sa, împreună cu credincioşii se străduiesc să o edifice în următorii ani.