Cerc pastoral-misionar în parohia Odvoş

Duminică, 24 februarie 2013, în biserica parohială ,,Bunavestire” (construită între anii 1868-1870), din parohia Odvoş, Protopopiatul Lipova, a avut loc cea de a doua consfătuire din acest an a Cercului misionar-pastoral preoţesc Radna, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei de către Preacucernicul Preot Ioan Jidoi. În debutul consfătuirii un sobor preoţesc a oficiat slujba Vecerniei, la care au participat  şi credincioşii din Parohie.

Preotul paroh Cosmin Corâci a susţinut tema ,,Biserica în timpul lui Constantin cel Mare”, evidenţiind aspecte istorice din timpul marelui împărat. După expunerea temei au fost abordate probleme cu caracter liturgic, între care cele legate de importanţa slujirii în sobor.

A doua parte a întâlnirii s-a desfăşurat la casa parohială, unde preoţii Cercului misionar Radna au discutat  probleme misionar-pastorale. Întâlnirea s-a încheiat cu o agapă frăţească.