VIZITĂ CANONICĂ LA SECUSIGIU

În Duminica a III-a după Rusalii, credincioşii parohiei Secusigiu din Protopopiatul Arad au avut bucuria de a-l avea ca oaspete în biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” pe Înaltpreasfinţitul Părinte Timoteri, Arhiepiscopul Aradului. Ierarhul a răspuns invitaţiei preotului paroh Horia Ştefan şi oficialităţilor locale, dornici de a-l avea ca oaspete de seamă la un eveniment de excepţie, care a reunit fiii comunei: sărbătorirea a 210 ani de când localitatea fiinţează pe actualul amplasament. La sosire, în faţa bisericii monumentale,  ÎPS Timotei a fost întâmpinat de către primarul localităţii şi soborul preoţilor slujitori. Copiii, îmbrăcaţi în port popular, au oferit oaspetelui buchete de flori. În cuvântul de învăţătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, temeluit pe citirile duminicii (Romani 5 şi Matei 6), chiriarhul a avut ca temă ,,Căutarea împărăţiei cerurilor” , însemnând adică tot ceea ce este netrecător şi vrednic de dorit pentru comuniunea cu Dumnezeu.

,,Duminica a III-a după Rusalii e consacrată Providenţei sau purtării de grijă a lui Dumnezeu pentru creaţia Sa. Mântuirea însăşi face parte din acest plan divin deoarece prin întruparrea şi jertfa Sa, Mântuitorul ridică omul din cădere spre desăvârşire. Învăţătura unirii celor două naturi, dumnezeiască şi omenească, în persoana Mântuitorului, o dau Sfinţii Părinţi ai Sinodului al IV- lea Ecumenic, sărbătoriţi tot în această duminică. Lumea, reprezentată de Biserica pe care Dumnezeu o are în grijă, călăuzind pe credincioşii ei spre împărăţia Sa, trebuie să privească cu ochii minţii dincolo de frământările vieţii spirituale, care şi ele îşi găsesc dezlegarea prin adevăratele valori ale spiritualităţii creştine”, a arătat Înaltpreasfinţia Sa. În încheierea slujbei, preotul paroh, în numele întregii parohii, a adus Înaltpreasfinţitului Timotei mulţumiri pentru participarea la sărbătoarea comunităţii locale şi pentru îndrumările părinteşti transmise cu acest binecuvântat prilej. Răspunsurile liturgice au fost date de către corul parohiei.