ITINERAR CHIRIARHAL ARĂDEAN ÎN DUMINICA A IX-A DUPĂ RUSALII

În fiecare an, după praznicul Adormirii Maicii Domnului, Asociaţia Ortodoxă Oastea Domnului organizează la Arad, întâlnirea  anuală naţională, prilej de comuniune în rugăciune a membrilor din diferite zone ale ţării.  Şi în acest an, în duminica a IX a după Rusalii, la Catedrala veche din municipiul Arad, în prezenţa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, s-a desfăşurat programul liturgic, religios- spiritual şi cultural, care a constat din participarea la slujba Utreniei şi la Sfânta Liturghie arhierească, la programul de cuvântări, cântece şi poezie religioasă, la slujba Vecerniei. Au călătorit la Arad în vederea acestei  întâlniri fraţi ostaşi din judeţele Sibiu,  Timiş, Bihor, Hunedoara, Braşov şi Dolj, primiţi cu căldură de organizatori, alături de preoţii şi credincioşii Catedralei Vechi din Arad.

În cadrul Sfintei Liturghii, în cuvântul de învăţătură intitulat ,, Biserica şi marea vieţii”, axat pe citatele biblice ale zilei (I Corinteni 3 şi Matei 14) ÎPS Arhiepiscop Timotei a învăţat că asemenea celor care, pentru a traversa marea, au nevoie de o ambarcaţiune, credincioşii numai cu ajutorul Bisericii pot trece de la ţărmul pământesc la tărâmul ceresc, corabia, ca simbol al Bisericii fiind  grăitor mai ales prin tâlcuirea Evangheliei zilei. ,, Marea Galileii devine icoană pentru toate mările şi oceanele lumii materiale şi spirituale, peste ale căror ape învolburate Dumnezeu proniază misiunea Bisericii Sale. O ,,mare comună” a celor trei continente cunoscute în antichitate, imperiul roman, înăuntrul şi în afara căruia s-a întins creştinismul, a fost nucleul unei civilizaţii pentru marile religii sau curente care au construit temelia civilizaţiei ce prospectează şi astăzi viitorul. Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, care sunt omagiaţi pe parcursul anului, au dat garanţie propăşirii binelui lumii, sub semnul Crucii înălţate pe cupola Bisericii ce închipuie Universul”, a arătat Înaltpreasfinţia Sa. După Sfânta Liturghie s-a oferit de către gazde o agapă frăţească în locaşul Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, situată în apropierea Catedralei.

De la orele 14, fraţii ostaşi s-au adunat iar în Catedrală, pentru a-L slăvi pe Dumnezeu prin programul duhovnicesc de rugăciune, cântări, poezii şi cuvântări îndătinat acestor întâlniri. Şirul cuvântărilor a fost deschis de către Preaonoratul Părinte Traian Micoroi, consilier bisericesc al Eparhiei Aradului şi preot slujitor la Catedrala Veche din Arad, care a urat bun-venit participanţilor şi a vorbit despre misiunea Oastei Domnului în contextul societăţii noastre contemporane. Au urmat la cuvânt fraţii ostaşi: Popa Mihai (Urseni – Timiş), Tudor Marin (Craiova), Uscatu Gheorghe (Arad), Ile Nicolae (Beiuş), Aftanasă Gheorghe (Braşov), Aurel Matei (Sibiu) şi pr. Adrian Murg (Arad).

Prezent şi la programul Oastei Domnului din  dupăamiaza zilei, Chiriarhul, punctând şi contextul aniversar în care se împlinesc 90 de ani de la înfiinţarea acestei mişcări duhovniceşti în sânul Bisericii noastre, a vorbit despre lucrarea acesteia pentru consolidarea familiei creştine, ca fiind de mare actualitate pentru misiunea creştină în lume, aceasta întrucât, potrivit opiniei generale familia este temelia societăţii, dar, în acelaşi timp este şi Biserica în miniatură, în cadrul celei mari, trupul tainic al Mântuitorului.

Părintele profesor dr. Adrian Murg, coordonatorul activităţilor Oastei Domnului în eparhie, preoţii parohi: Traian Micoroi, Ioan Tulcan şi Teodor Pavel de la Parohia Arad- Centru, precum şi fraţii ostaşi au exprimat cuvinte de mulţumire ÎPS Timotei pentru participare, pentru cuvintele de învăţătură şi îndemnurile părinteşti  transmise.