Taina Sfântului Maslu pentru cei din închisoare

La Sărbătoarea Tăierii capului Sfântului Ioan Botezătorul, cel ce a pătimit în temniță, în Penitenciarul de Maximă Siguranță din Arad s-au marcat profundele semnificații ale acestui praznic prin slujirea Sfintei Taine a Maslului în biserica penitenciarului. În prezența unui număr mare de deținuți şi a personalului unităţii, momentul organizat de Asociația Filantropia Arad a Arhiepiscopiei Aradului, s-a bucurat de binecuvântarea ÎnaltPreasfințitului Arhiepiscop Timotei, de prezența Preacuviosului ieromonah Teodor Vid de la mănăstirea Hodoş Bodrog, a Preacucernicului Preot Gabriel Maris de la parohia Caporal Alexa, soborul de preoți fiind întregit de Preacucernicul Ciprian Cucu preot slujitor al penitenciarului, de ieromonahi de la Mănăstirea Feredeu.

Un sprijin deosebit, pentru ca bucuria acestei slujiri să fie deplină, a fost acordat de către doamna deputat Claudia Boghicevici și Fundația Pro Prietenia care au asigurat un set substanțial de produse de igienă pentru fiecare deținut participant, darul fiind întregit de câte o pâine preparată și coaptă tradițional în cuptoare țărănești prin osteneala enoriașelor din parohia Ciuntești, filia Vălanidin Protopopiatul Ineu.