ITINERAR CHIRIARHAL ARĂDEAN LA SCHIMBAREA LA FAŢĂ

În ajunul praznicului Schimbării la Faţă obştea monahală a Mănăstirii Hodoş- Bodrog şi pelerinii care au venit să participe la Slujba Vecerniei cu Priveghere au avut bucuria de a-l avea alături în slujire şi rugăciune pe Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Chiriarhul a participat şi la slujba tunderii în monahism a fratelui Mihai Deleu, licenţiat al Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, care a primit numele de călugărie Macarie. În cuvântul rostit cu acest prilej de către ierarh s-a subliniat importanţa monahismului în cadrul Bisericii, momentul călugăriei fiind unul încărcat de solemnitate, de sărbătoare pentru obştea monahală, dar şi pentru cel care este chemat şi răspunde chemării mirelui Hristos, duhul praznicului de astăzi fiind cel care însufleţeşte şi înaripează slujba săvârşită acum.

În ziua praznicului Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Timotei s-a aflat în biserica mare a Mănăstirii Arad-Gai, la invitaţia maicii stareţe, stavrofora Magdalena Borteş şi a soborului sfintei mănăstiri. În cuvântul de învăţătură rosti în cadrul Sfintei Liturghii ÎPS Timotei a reluat şi aprofundat tema cuvântului de învăţătură din ajun, arătând că viaţa creştină trebuie trăită în duhul praznicului Schimbării la Faţă, o transfigurare (metamorfoză) perpetuă, o îmbunătăţire a vieţii personale şi colective.