Conferinţă preoţească în Protopopiatul Lipova

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, joi, 10 octombrie, la Lipova, în prezenţa preoţilor parohi şi ai reprezentanţilor aşezămintelor monahale din protopopiat, a avut loc conferinţa preoţească din toamna acestui an, eveniment la care au participat şi reprezentanţi ai Centrului Eparhial Arad.

În  Biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din Lipova, la ora 9:30 –soborul preoţilor format din  Pr. Onea Crinel, Protopopul Lipovei,  Pr. Dimitriu Ştefan-Liviu ( Parohia Petriş) şi Pr. Covăsânţan Stelian (Parohia Cladova), a oficiat slujba de Te-Deum, după care, participanţii s-au deplasat în sala de şedinţă a preoţilor pentru desfăşurarea lucrărilor Conferinţei cu tema: ,,Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena –susţinători ai Bisericii”.  Din partea Centrului eparhial, au fost prezenţi, cu încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte dr Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Părintele Mariş Gabriel, consilier social, Pr. Blaj Mihai, inspector eparhial şi D-na ec. Borteş Angela, contabil-şef al Arhiepiscopiei.

Cuvântul de deschidere al Conferinţei l-a rostit Părintele Protopop Crinel-Ioan Onea, în care a adus cuvânt de bun venit noilor reprezentanţi ai Centrului Eparhial în mijlocul preoţimii Protopopiatului Lipova, după care a rugat pe  părintele consilier Mariş Gabriel să preia conducerea lucrărilor conferinţei.

Referatul a fost susţinut de părintele Ungur Daniel de la Parohia Dorgoş, completat fiind şi de ceilalţi coreferenţi şi preoţi participanţi.

Totodată, în cadrul întâlnirii, reprezentanţii Centrului Eparhial au dezbătut mai multe probleme administrative, economice, sociale şi culturale, iar preoţii participanţi au prezentat diferite aspecte cu care se confruntă în pastoraţie.

Întâlnirile cu preoţii celor patru protopopiate din arhiepiscopie în cadrul conferinţelor preoţeşti vor avea loc pe tot parcursul lunii octombrie. Următoarea conferinţă preoţească va avea loc în Protopopiatul Sebiş, pe 15 octombrie.