Întâlnirea semestrială a consilierilor sociale din cadrul Mitropoliei Banatului, la Arad

Cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Sectorul Social-Misionar al Arhiepiscopiei Aradului a organizat marți, 22 octombrie 2013, întâlnirea semestrială a consilierilor sociali din cadrul Mitropoliei Banatului, în conformitate cu Regulamentul de Organizare și Funcționare a Sistemului de Asistență Socială în Biserica Ortodoxă Română.

La întâlnire au participat P.C. Pr. ic. stavr. Cristian Pavel – consilier social al Arhiepiscopiei Timișoarei, P.C. Pr. ic. stavr. Gabriel Gozman-Pop – consilier social al Episcopiei Caransebeșului, P.C. Pr. Mihai Ciucur – Inspector social al Episcopiei Caransebeșului, P.C. Pr. Ic. Gabriel C. Mariș  – consilier social al Arhiepiscopiei Aradului și Capriș Ștefan – asistent social al Arhiepiscopiei Aradului.

Între subiectele discutate se numără următoarele: replicarea activităților de tip FORTE în cadrul Mitropoliei Banatului, hotărârile Sfântului Sinod și modul de punere în aplicare a acestora, colaborarea în cadrul Federației Filantropia și altele de ordin social – filantropic.

La sfârșitul întâlnirii, invitații au vizitat Biroul Asociației Filantropia Arad, Centrul de Incluziune Socială, Cabinetele Medicale „Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian”, Centrul de zi „Nașterea Maicii Domnului” și Cantina socială „Sfântul Nicolae”.

Întâlnirea a fost apreciată ca fiind folositoare, venind în sprijinul îmbunătățirii colaborării și activităţii sociale desfășurate de consilierii sociali din cadrul Mitropoliei Banatului.