Festival de colinde Interjudeţean în Biserica Ortodoxă Gurahonţ

În data de 19.12.2013 începând cu orele 12, în Biserica Ortodoxă din Gurahonţ, protopopiatul Sebiş, a avut loc ediţia a IV- a festivalului de colinde şi obiceiuri tradiţionale desfăşurat în cadrul parteneriatului „Veniţi de luaţi lumină” dintre Grupul Şcolar „Ioan Buteanu” şi Biserica Ortodoxă Gurahonţ şi Consiliul Local. S-au înscris mai multe coruri din diferite şcoli: Corul Liceului „Ioan Buteanu” Gurahonţ (prof. Nicoleta Brânda), Corul Liceului „Atanasie Marienescu” Lipova (prof. Ioana Zelenin), Grupul de colindători de la Liceul Teoretic Sebiş (prof. Ciprian Dincă şi Viorica Oarcea), Şcoala Generală „Iosif Moldovan” Arad (prof. Cosmin Gavra şi prof. Angelica Pantin), Ansamblul Folcloric „Laurii Zarandului”Gurahonţ (prof. Corina Tulea), Şcoala Gimnazială Pleşcuţa (dir. prof. Ciprian Vesa), Şcoala Gimnazială „Lazăr Tâmpa” Almăş (prof. Cristina Crişan), Grupul de colindători de la Liceul Tehnologic Beliu (prof. Amalia Fleştea şi Raul Zau), Corul Şcolii Gimnaziale Vladimirescu (prof. Nicoleta Muth). Au fost prezenţi conducerea primăriei Gurahonţ în frunte cu doamna primar Moţica Ana-Lenuţa, elevi, părinţi şi invitaţi în număr foarte mare.

În deschiderea festivalului preotul paroh, Moţ Dorel a ţinut un cuvânt de binecuvântare, spunând: Veţi gusta astăzi din ospăţul duhovnicesc al colindului tradiţional, veţi putea să vă pregătiţi sufletul ca în noaptea Sfântă a Crăciunului, Iisus Domnul să-şi găsească sălaş înlăuntrul fiecăruia dintre dumneavoastră. În continuare domnul   Păiuşan Teodor directorul Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” a adresat un cuvânt de bun venit corurilor prezente care au răspuns invitaţiei şi urări de Sfintele Sărbători celor prezenţi. După încheierea festivalului toţi cei prezenţi în Sfânta Biserică în număr foarte mare, au cântat împreună colinde strămoşeşti şi tradiţionalul „La mulţi ani”!.

Participanţii la festival ca răsplată a ostenelii lor au primit diplome şi daruri din partea Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” şi  Bisericii.