Un nou număr al revistei ,,Biserica şi Şcoala” a Arhiepiscopiei Aradului

Recent a apărut, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, un nou număr al Revistei Oficiale a Arhiepiscopiei Aradului, „Biserica şi Şcoala” nr. 1-3/2013.

Pe prima pagină a prezentului număr este publicată integral Pastorala ÎPS Timotei cu ocazia Sărbătorii Naşterii Domnului, intitulată ,,Apropierea Împărăţiei Cerurilor”. În cuprinsul Pastoralei, Chiriarhul aminteşte şi de faptul că: ,,Anul ce se sfârşeşte încheie şirul manifestărilor închinate Sfinţilor Împăraţi de Dumnezeu încoronaţi şi întocmai cu Apostolii Constantin şi Elena în Biserica Ortodoxă Română. După cum se ştie, Arhiepiscopia Aradului, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a bucurat de pelerinajul cu sfintele moaşte la Catedrala eparhială în zilele de nouă, zece şi unsprezece ale lunii decembrie, credincioşii întâmpinând astfel sfintele sărbători spre toată împlinirea de folos personal şi colectiv”.

Pe celelalte pagini ale revistei sunt prezentate articole şi studii de actualitate în legătură cu Anul Omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. De asemenea, sunt cuprinse şi unele documentare şi aspecte din viaţa Bisericii şi a Şcolii.

Dintre celelalte articole amintim următoarele titluri: ,,Sfântul Constantin cel Mare şi secolul de aur al creştinismului”, semnat de diac. Caius Cuţaru; ,,Părintele Dumitru Stăniloae (1903-1993) – creaţie şi restaurare în Teologia Ortodoxă a secolului al XX-lea”, prof. univ. dr. Cristinel Ioja; ,,Părintele Cleopa din Sihăstria, un Avvă al timpurilor moderne”, arhim. Teofan Mada ş.a.

 

Pe ultimele două pagini (7 şi 8), la rubrica ,,Actualitatea eparhială”,  sunt menţionate evenimente mai importante din viaţa bisericească arădeană.

Noul comitet de redacţie al publicaţiei este alcătuit din: Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Dr. TIMOTEI SEVICIU– preşedinte;  Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural, redactor responsabil; Arhim. Dr. Teofan Mada, vicar administrativ; diac. Silviu-Nicolae Faur, secretar eparhial – membri.

Nădăjduim ca Revista ,,Biserica şi Şcoala” a Arhiepiscopiei Aradului, să-şi îndeplinească cu cinste şi în viitor nobila misiune de luminare a preoţilor şi a studenţilor teologi şi că va rămâne o revistă apreciată nu numai în Eparhia Aradului, ci în toate eparhiile din ţară.