Bucurie duhovnicească pentru credincioşii Parohiei Cruceni

Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi a constituit un prilej de bucurie duhovnicească şi de nou început atât pentru credincioşii Parohiei Ortodoxe Române  Cruceni, Prot. Arad, cât şi pentru noul lor păstor sufletesc, Părintele Raul-Silviu Pele. Sfânta Liturghie a fost oficiată de însuşi Întâistătătorul Arhiepiscopiei Aradului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, însoţit fiind de Protos. Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc, preotul pensionar Viorel Achim, noul preot paroh Raul-Silviu Pele şi diacon Vlad Oneţ.

La momentul predicii, Chiriarhul a vorbit celor prezenţi, în contextul citirilor duminicale de la Matei 25 şi I Cor. 8, şi a temei Anului omagial euharistic, despre sminteală şi dreaptă judecată, trăire şi conştiinţă creştină. Totodată, chiriarhul a arătat şi modul în care credincioşii ar trebui să-şi facă cercetarea sufletească pentru lucrarea de mântuire mai ales în perioada de pregătire a Postului Mare.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit preotului Viorel Achim pentru activitatea pastorală desfăşurată în această parohie timp de aproape 40 ani şi i-a dat un Hrisov de mulţumire. La rândul său, părintele Viorel Achim a mulţumit ÎPS Părinte Timotei şi tuturor credincioşilor pe care i-a păstorit timp de aproape 40 ani, prezentând în parte activitatea pastorală desfăşurată în această parohie.

 

Oficiul instalării noului preot i-a aparţinut, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei, Părintelui Teodor Vid, consilier administrativ-bisericesc la Centrul Eparhial, care a făcut prezentarea noului preot paroh, îndemnându-l pe acesta la propovăduirea Evangheliei, slujirea aproapelui şi călăuzirea turmei celei cuvântătoare, după modelul Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Părintelui paroh i s-au încredinţat Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi cheile bisericii, fiecare ca simbol a ceea ce înseamnă misiunea unui paroh.

Noul preot paroh Raul-Silviu Pele a adresat, la rândul său, un cuvânt de mulţumire Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei şi tuturor celor prezenţi, luându-şi angajamentul ca, împreună şi mereu în conlucrare, preot şi credincioşi, să vegheze la buna rânduială a Bisericii, împlinind Evanghelia lui Hristos şi căutând mereu, prin împreună-sfătuire şi întru ascultare, a găsi cele mai potrivite soluţii pentru depăşirea inerentelor dificultăţi ce pot să apară în lucrarea pastorală din cadrul parohiei.

Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Satul Cruceni aparţine de comuna Şagu, jud. Arad şi are circa 300 de case şi o populaţie de peste 1200 locuitori.

Parohia ortodoxă română s-a înfiinţat în anul 1951 aici fiind amenajată o capelă în care se slujeşte şi astăzi.

Ultima actualizare (Luni, 24 Februarie 2014 16:39)