Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul în Arhiepiscopia Aradului

Prima săptămână a Postului Mare a început în Arhiepiscopia Aradului într-o atmosferă de înaltă trăire duhovnicească şi reculegere pentru credincioşii arădeni. Chiriarhul locului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei, s-a aflat într-un adevărat pelerinaj duhovnicesc pe la bisericile şi mănăstirile arădene, ţinând să fie prezent în mijlocul credincioşilor, participând la sfintele slujbe din această perioadă. Astfel în prima zi a Canonului cel Mare, Înaltpreasfinţia Sa a slujit la Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, rostind la sfârşit un cuvânt de învăţătură; în cea de-a doua zi a Canonului cel Mare, Înaltpreasfinţia Sa a slujit la Mănăstirea ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul, din cartierul arădean Gai, unde a vorbit monahiilor şi credincioşilor prezenţi despre Canonul cel Mare şi canoane în general şi despre practicarea lor în viaţa monastică.

 

Miercuri, 5 martie 2014, Chiriarhul a participat la Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite, la Catedrala Veche din Arad, iar seara, la cea de-a treia parte a Canonului cel Mare, Înaltpreasfinţia Sa a ţinut să fie în mijlocul teologilor şi seminariştilor arădeni, la Paraclisul Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, urmând tradiţia formată deja de mai mult timp, prin care, prima săptămână din Postul cel Mare este săptămâna duhovnicească a studenţilor teologi şi a dascălilor acestei instituţii de învăţământ teologic. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a rostit un bogat cuvânt de învăţătură, referindu-se la semnificaţia duhovnicească şi liturgică a acestei prime săptămâni, precum şi  la importanţa Canonului cel Mare de pocăinţă al Sfântului Andrei Criteanul pentru vremea întregului Post al Paştelui. Joi, la cea de-a patra parte a Canonului cel Mare, Chiriarhul a poposit din nou la Mănăstirea Arad-Gai, unde a explicat structura profund duhovnicească a slujbei Canonului cel Mare, care reprezintă un adevărat îndrumar de trăire în această perioadă de nevoinţă şi postire, pe întreg parcursul Postului cel Mare până la Sfânta Înviere.

Ultima actualizare (Luni, 10 Martie 2014 21:02)