Cântecul care te cheamă la rugăciune

Ne aflăm în perioada Sfântului Post al Paştilor, perioadă în care sufletul creştinesc  este chemat a fi mai aproape de Mântuitorul Iisus Hristos.

Acestei chemari îi răspundem prin rugăciune sporită, prin prezenţa noastră la Sfintele Liturghii şi slujbe în Sfânta Biserică, prin post, milostenii, dar şi prin diferite obiceiuri tradiţionale ale acestei perioade, cum ar fi Bătutul Toacei. Bătutul toacei este o adevarată artă presupunând multă măiestrie şi pricepere şi totodată păstrarea obiceiurilor şi tradiţiilor strămoşesti.

În cadrul parteneriatului dintre Biserica Ortodoxă Gurahonţ şi Liceul  ,,Ioan Buteanu”, în fiecare an, în această perioadă, în parohia Gurahonţ, în cadrul programului catehetic ,,Hristos împărtăşit copiiilor” se desfăşoară concursul de bătut toaca cu premii de Sfintele Paşti ,,Cântecul care te cheamă la rugăciune”. Anul acesta în data de 08 aprilie 2014 între orele 09 – 11:00 a avut loc ce-a de-a şasea ediţie a concursului, care s-a desfăşurat în curtea Sfintei Biserici, în faţa unui numeros public format din elevi si părinţi. Au participat, înscriindu-se ca şi concurenţi 54 de elevi din clasele V-VIII de la Liceul ,,Ioan Buteanu” Gurahonţ; Şcoala generală Almaş; Şcoala Generală Dieci.

 

Juriul a fost format din: Preot iconom stavrofor Moţ Crăciun-Dorel, doamna primar Moţica Ana Lenuţa, d-na director adj. prof. Cuţ Maria, profesoara de religie Muţ Ana, profesoara de muzică Brînda Nicoleta, profesoara Păsărica Rodica. Au fost acordate: premiul I: Muţ Maria clasa a VII-a; premiul II: Todea Alexandru clasa a V-a ; premiul III:  Kubelac Eric clasa a V-a de la Liceul Gurahonţ şi 3 menţiuni elevilor Drăgan Anişoara clasa a VII-a Liceul Gurahonţ; Creţa Marinel clasa a-VII-a Liceul Gurahonţ; Urdaş Denis clasa a V-a Liceul Gurahonţ. De asemenea, fiecare concurent a primit o diplomă şi un cadou din partea Bisericii Ortodoxe Gurahonţ. Aşa s-a încheiat şi această ediţie care a dus mult bucurie în sufletele tinere ale elevilor, care prin trăirea lor religioasă duc mai departe obiceiurile şi tradiţiile noastre străbune si totodată arată că vor fi credincioşi de nădejde ai Bisericii noastre Ortodoxe.

Ultima actualizare (Miercuri, 09 Aprilie 2014 21:49)