A treia zi de Paşti la Mănăstirea Arad-Gai

Arhiepiscopul Aradului Timotei, a oficiat în a treia zi de Paști Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii arădene ,,Sfântul Simeon Stâlpnicul” din Arad-Gai, la care au participat sute de arădeni.

În cadrul cuvântului de învățătură, Înaltpreasfinția sa a vorbit despre descoperirea Mântuitorului celor doi călători care mergeau spre Emaus, la binecuvântarea şi frângerea pâinii şi despre faptul că Mântuitorul este înaintea noastră la toate sfintele slujbe ale Bisericii, ca și la rugăciunile fiecăruia de la naștere și până la moarte și dincolo de hotarele vremelniciei. La una dintre cele mai sublime taine creștine, acea a iertării păcatelor, spovedania, preotul chiar învață așa pe credincios: „ Iată, Hristos stă nevăzut, primind mărturisirea ta… Iată și sfânta Lui icoană înaintea noastră este. Și eu sunt numai un martor, ca să mărturisesc înaintea Lui toate câte îmi vei spune…” Iar la Sfânta Liturghie, pentru primirea cu vrednicie a Preacuratului Trup și Scumpului Sânge al Mântuitorului, tot preotul se roagă așa: „Ia aminte, Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, din sfânt locașul Tău și de pe scaunul slavei împărăției Tale și vino să ne sfințești pe noi, Cel ce sus împreună cu Tatăl șezi și aici în chip nevăzut, împreună cu noi ești…”. Slujba liturgică bine primită poate fi săvârșită numai în comuniunea cu Dumnezeu și aproapele și în împăcarea cu sine. Pentru a-L avea pe Hristos între noi, trebuie să-L avem în noi arătând că este viu în suflete prin tot ce avem mai bun şi facem mai bine, potrivit zicerii Apostolului Neamurilor, Sfântul Pavel: „ nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine”. Să ne rugăm în aceste zile de Sfinte Paști, cu aceleași cuvinte întăritoare rostite mereu: „… precum în mijlocul ucenicilor Tăi ai venit Mântuitorule, pace dându-le lor, aşa vino și la noi și ne mântuiește”. Amin.

Ultima actualizare (Marţi, 22 Aprilie 2014 23:16)