Omagierea Sfinţilor Martiri Brâncoveni la Liceul Pedagogic din Arad

Miercuri 9 aprilie 2014, în săptămâna „Să ştii mai multe, să fii mai bun!” la Liceul Pedagogic „Dimitrie Ţichindeal” din Arad a avut loc o activitate ştiinţifică de omagiere a Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Activitatea s-a desfăşurat în sala festivă a liceului şi a avut ca partener, Seminarul Teologic Ortodox Român din Arad.

Manifestarea a debutat in jurul orei 10 prin cuvântul de salut adresat invitaţilor. A urmat expunerea referatelor, în Power Point, de către elevi ai Liceului Pedagogic şi ai Seminarului Teologic. Între expuneri s-a recitat două poezii, dedicate domnitorului Constantin Brâncoveanu, de către eleve ale Liceului Pedagogic. În finalul activităţii, un grup vocal de la Seminarul Teologic, au interpretat câteva cântări specifice Postului Mare, sub conducerea pr. prof. Tiberiu Ardelean.

La această activitate au participat elevi şi profesori din cadrul Liceului Pedagogic şi din cadrul Seminarului Teologic, de asemenea doi delegaţi din partea Arhiepiscopiei Aradului: Preacuviosul Părinte dr. Teofan Mada, vicar administrativ şi Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural şi directorul Seminarului Teologic Ortodox Român din Arad, preacucernicul pr. prof. Pompiliu Gavra.

 

Acţiunea s-a bucurat de un real interes ştiinţific şi cultural, înscriindu-se în şirul manifestărilor dedicate Sfinţilor Martiri Brâncoveni cu prilejul a 300 de ani de la moartea lor martirică.

Ultima actualizare (Miercuri, 09 Aprilie 2014 22:24)