Un nou număr al revistei ,,Biserica şi Şcoala”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a apărut publicaţia religioasă ,,Biserica şi Şcoala”, Anul XCIV (94),  nr. 3/ martie 2014.

Din cuprinsul revistei amintim următoarele articole: ,,Euharistia, taina iubirii universal – transfiguratoare a lui Hristos”, arhim. Teofan Mada; Călătoria către Paşti pe calea Triodului…”, pr. lect. dr. Lucian Farcaşiu; ,,Perioada postului – timp prielnic pentru cateheză”, pr.lect.dr. Filip Albu; ,,Taina Spovedaniei – cale spre desăvârşire”, diac. Vlad Oneţ; ,,Sfânta Taină a Spovedaniei”, diac. Dan-Marius Braiţ; ,,Comunitatea de credinţă – perspective specifice contextului ortodox”, prof. drd. Marcel Tang; ,,Postul în viziunea Sfântului Ioan Hrisostom”, masterand Teodor-Gheorghe Zbîrcea;

Revista cuprinde şi -religioase din luna martie: Slujiri chiriarhale şi vizite pastorale; Activităţi educaţionale nenumărate aspecte din actualitatea eparhială cu cele mai importante evenimente cultural; Cercuri pastoral-misionare; Simpozioane şi conferinţe duhovniceşti; ,,Masa bucuriei”în pahohiile arădene etc., precum şi itinerarul chiriarhal al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu.

Revista are 8 pagini şi poate fi cumpărată de la pangarul Catedralei Arhiepiscopale, de la Magazinul Diecezana, precum şi de la celelalte biserici şi mănăstiri din cuprinsul Eparhiei arădene.

Ultima actualizare (Duminică, 13 Aprilie 2014 20:47)