Cerc pastoral-misionar în Parohia Chier, Protopopiatul Ineu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, preoţii din Cercul pastoral-misionar Târnova, coordonaţi de pr. Teodor Păiuşan, s-au întâlnit duminică, 11 mai 2014, în Parohia Chier din Protopopiatul Ineu. Începând cu ora 15.00, în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, în prezenţa a numeroşi credincioşi, soborul celor 12 preoţi slujitori, alături de părintele Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, au săvârşit Taina Sfântului Maslu. În cuvântul rostit la finalul slujbei, părintele Iustin Popovici a transmis tuturor celor prezenţi cuvântul de binecuvântare şi dragoste părintească din partea Chiriarhului locului după care le-a vorbit credincioşilor, în contextul anului omagial euharistic, despre importanţa iertării păcatelor pentru vindecarea de bolilele sufleteşti şi trupeşti, amintind şi de Evanghelia duminicii a 4-a după Paşti (a Slăbănogului), care s-a citit la Sfânta Liturghie: ,,Iată te-ai făcut sănătos, de acum să nu mai păcătuieşti”(Ioan 5). Apoi, părintele paroh Voicu Ivănuţ a mulţumit tuturor preoţilor prezenţi şi a precizat că această prezenţă a lor în mijlocul credincioşilor pe care-i păstoreşte, este un motiv de întărire în credinţă şi de apropiere către Sfintele Taine ale Bisericii, mai de cu seamă a Spovedaniei şi Împărtăşaniei.

 

 

În cadrul discuţiilor părintele Voicu Ivănuţ a dezbătut următoarele teme: Inovaţii şi încălcări ale normelor liturgice şi canonice privind Taina Spovedaniei; Prezenţa lui Hristos în Euharistie; Educaţia cultural, inteligenţa şi formaţia politică a Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu în slujba unităţii poporului român.

Acest eveniment de bucurie duhovnicească se încadrează în activitatea misionară a Cercului preoţesc Târnova.

Ultima actualizare (Marţi, 13 Mai 2014 09:30)