Festivalul Românilor de Pretutindeni în Parohia Covăsânţ, jud. Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în prima duminică după sărbătoareaAdormirii Maicii Domnului(consacrată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa sa de lucru din 25-26 februarie 2009, amigranţilor români), 17 august 2014, în Parohia Covăsânţ, din cadrul Arhiepiscopiei Aradului, s-a desfăşurat cea de a V-a ediţie a Festivalului Românilor de Pretutindeni.

În dimineața zilei de 17 august toți invitații au participat la Sfânta Liturghie la Biserica Ortodoxă din Covăsânţ, săvârşită de părintele paroh Mihai-Octavian Blaj, alături de preoții însoţitori ai grupurilor din diaspora.

Festivalul a debutat cu o paradă a portului popular, de la Biserica Ortodoxă din localitate până la Tabăra Ortodoxă de Păstrare şi Conservare a Tradiţiilor Româneşti, unde a avut loc spectacolul propriu-zis.

Pe scena taberei au evoluat grupuri de români din diaspora, care au prezentat cântece populare, dansuri tradiționale și obiceiuri specifice zonei din care provin, respectiv din Chișinău (Moldova), ansamblul de dansuri populare „Hora Horița”, din Ucraina a prezentat un program folcloric un grup de la Pătrăuții de Jos, din Timocul de Est (Bulgaria) au fost prezenți membrii unui ansamblu folcloric de tradiții românești, din Serbia au venit românii care trăiesc în regiunea Timocului, iar, din Ungaria, românii din Gyula. Cu toţii au prezentat, cu pricepere, măiestrie şi sensibilitate, dansul, cântul şi frumoasele costume populare româneşti din zonele lor de provenienţă, purtând şi amprenta locului.

Invitați au fost membrii orchestrei „Rapsozii Zarandului”, conduși de taragotistul Petrică Pașca, iar punctul culminant al festivalului l-a constituit invitatul de onoare, cunoscutul solist de muzică populară din Ţara Lăpuşului, Grigore Leșe.

Părintele paroh Mihai-Octavian Blaj, organizatorul evenimentului – spunea că pe lângă scopul principal al evenimentului, respectiv de a crea legături între tinerii români din țară și cei din diaspora, doreşte, ca prin găzduirea, la localnicii din Covăsânț, copiii care vor veni din Ucraina să aibă, măcar pentru câteva zile, momente de liniște și căldură sufletească oferită de frații lor din România.

Festivalul s-a încheiat, conform tradiției, cu ,,Hora Românească”.

Au mai fost prezenţi, la acest eveniment şi au luat cuvântul Părintele Iustin Popovici, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Aradului, care a transmis şi mesajul de salut din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului şi numeroase alte oficialităţi: Domnul Florin Vasiloni, Consul General al României în Gyula, Ungaria; Domnul Nicolae Ioţcu, Preşedintele Consiliului Judeţean Arad, Domnul Deputat Dorel Căprar; Domnul Deputat Petru Andea; Domnul Viorel Dolha, Preşedintele Asociaţiei Învăţătorilor din România şi multe alte oficialităţi.

Festivalul a fost organizat cu sprijinul Patriarhiei Române, al Departamentului Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni, al Consiliului Judeţean şi Centrului Judeţean de Cultură Arad, al Parohiei şi Primăriei din Covăsânţ şi al Asociaţiei „Păstrătorii Tradiţiilor Româneşti”, tot din Covăsânţ şi s-a bucurat de prezenţa a foarte mulţi spectatori, ale căror inimi au simţit şi au bătut româneşte la unison, la această manifestare de suflet dedicată românilor de pretutindeni.

Ultima actualizare (Marţi, 19 August 2014 10:05)