Parohia Ţipari în haină de sărbătoare

La ceasul înserării părintele paroh Mihai Oprea, împreună cu părintele Daniel-Mirel Dumitru au săvârşit slujba vecerniei în Filia Adea, noul preot paroh fiind prezentat şi credincioşilor de aici. În încheiere noul preot paroh a adus un cuvant de mulţumire Bunului Dumnezeu pentru darul preoţiei, Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei pentru încrederea acordată, părintelui Daniel Dumitru pentru oficiul instalării, familiei şi credincioşilor prezenţi.Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop al Aradului, ceremonia de instalare a fost oficiata de părintele Daniel-Mirel Dumitru de la Parohia Chişineu-Criş I, după săvârşirea Sfintei Liturghii. În faţa numeroşilor credincioşi dornici să-şi cunoască noul păstor, după ce a dat citire actului de numire, părintele Dumitru i-a înmânat acestuia Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce şi cheile bisericii, urându-i totodată în numele credincioşilor bun venit în parohie şi păstorire cu bogate roade duhovniceşti în ogorul Bisericii lui Hristos.Parohia Ţipari a rămas vacantă în urma transferării părintelui Daniel-Mirel Dumitru la Parohia Chişineu-Criş I, iar începând cu data de 1 iulie 2014, în postul de preot paroh a Parohiei Ţipari a fost numit tânărul Mihai Oprea.Duminica a IX-a după Rusalii a însemnat pentru credincioşii Parohiei Ţipari, Protopopiatul Arad o zi de mare bucurie prilejuită de instalarea noului preot paroh, în persoana părintelui Mihai Oprea, absolvent al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Arad, promoţia 2008.

Ultima actualizare (Joi, 14 August 2014 10:22)