Festivalul vinului la Păuliş

Duminecă, 14 septembrie 2014, a avut loc a VI-a ediţie a Festivalului vinului din Parohia Păuliş. Totodată a fost inaugurat şi Centrul de informare turistică de la Baraţca.

Cu această ocazie, în prezenţa oficialităţilor locale şi judeţene, un sobor de preoţi de pe raza comunei Păuliş, în frunte cu Pr. Ioan Jidoi, protopopul Lipovei, a oficiat slujba de binecuvântare şi sfinţire a centrului de informare turistică din Baraţca.

Deasemeni în incinta stadionului  Păuliş, s-a oficiat slujba de binecuvântare a vinului , producţie 2014 şi a roadelor de struguri.

Pr. protopop Ioan Jidoi în cuvântul rostit a transmis Arhiereştile Binecuvântări ale IPS Dr. Timotei, Arhiepiscopul Aradului, accentuând rolul crucii în viaţa credincioşilor din zona Păuliş, Miniş, Ghioroc, Radna, amintind că în urmă cu 70 de ani libertatea pe aceste meleaguri s-a scris cu sângele eroilor din Detaşamentul Păuliş. Sângeriul vinului exprimă şi jertfa eroilor de atunci.

Ultima actualizare (Marţi, 23 Septembrie 2014 09:10)