Festivitatea de premiere a olimpicilor arădeni

Miercuri, 17 septembrie 2014, un număr de 115 elevi au fost premiaţi, în sala festivă a Colegiului Naţional Moise Nicoară, pentru rezultatele obţinute la olimpiadele naţionale şi internaţionale. Au fost acordate în total 77 de premii, acestea cuprinzând atât rezultate individuale cât şi de grup. Evenimentul a fost organizat de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, iar premiile au fost acordate cu sprijinul Consiliului Judeţean Arad, a primăriei din Chişineu Criş şi a şase agenţi economici.

Din partea Arhiepiscopiei Aradului a fost prezent Părintele dr. Iustin Popovici, consilier cultural, delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care a transmis tinerilor olimpici mesajul de felicitare al ÎPS Sale, precum şi deosebita apreciere pentru organizatorii acestui eveniment. ,,Biserica, este alături de părinţii şi dascălii voştri, avându-vă mereu în rugăciune. Ne rugăm Bunului Dumnezeu aproape la fiecare slujbă să vă trimită în inimi, în minte şi în grai, duhul înţelepciunii, al ştiinţei, al evlaviei şi al fricii Sale; să vă lumineze cu lumina cunoştinţei Sale, şi să vă dea putere şi tărie pentru înţelegerea legii Lui celei dumnezeieşti şi a toată învăţătura cea bună şi folositoare”, a spus părintele consilier.

La festivitate au fost prezenţi inspectori de specialitate, profesori, elevi, părinți, autorități locale, reprezentanți ai celor două universități arădene, autorități locale (CJA și Prefectură), oferind premii celor mai buni elevi arădeni. Deasemenea un rol important în acordarea acestor premii l-a avut Primăria Chișineu Criș și agenții economici care au sprijinit financiar evenimentul.

Fiecare elev premiat și fiecare profesor care s-a ocupat de pregătirea lui a primit un premiu în bani și diplome: pentru locul I au fost oferiți 250 lei, pentru locul II, 220 lei, locul III a primit 150 lei și pentru mențiune s-au oferit 100 lei. În cadrul învăţământului vocaţional, la cultul ortodox, s-au remarcat elevii

Muţ Ştefan-Ioan, clasa a XI-a, Seminarul Teologic Ortodox Arad, premiul II la Istoria Bisericii Ortodoxe Române, pregătit de pr. prof. Pompiliu Gavra şi Miclăuş Adina, clasa a VI-a, Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Ţichindeal”, menţiune la Cultură şi Spiritualitate Românească, pregătită de prof. Marcel Tang.

Ultima actualizare (Joi, 18 Septembrie 2014 17:48)