Festival de colinde Interjudeţean în Biserica Ortodoxă Gurahonţ

În data de 17.12.2014 începând cu orele 11, Biserica Ortodoxă din Gurahonţ, protopopiatul Sebiş, a fost gazda ediţiei a V-a festivalului de colinde şi obiceiuri tradiţionale desfăşurat în cadrul parteneriatului „Veniţi de luaţi lumină” dintre Grupul Şcolar „Ioan Buteanu” şi Biserica Ortodoxă Gurahonţ şi Primăria Gurahonț.S-au înscris mai multe coruri din diferite şcoli: Grupul proiectului “Alege Școala”(Coordonați de Preot Moț Dorel și Prof. Păiușan Teodor), Fanfara “Amadeus” de la Liceul „Ioan Buteanu” Gurahonţ (prof.Nicoleta Brânda), Grupul de colindători de la Liceul Teoretic Sebiş(prof.Ciprian Dincă şi Viorica Oarcea),Grup de colindători din satul Honțișor(coordonați de eleva Maria Moț), Ansamblul Folcloric „Laurii Zarandului” Gurahonţ(prof.Corina Tulea), Şcoala Gimnazială Pleşcuţa(prof.Lucreția Vesa), Şcoala Gimnazială „Lazăr Tâmpa” Almăş(prof.Cristina Crişan), Grupul de colindători de la Liceul Tehnologic Beliu(prof.Amalia Fleştea şi Raul Zau), Corul Şcolii Gimnaziale Vladimirescu(prof.Nicoleta Mich).

Au fost prezenţi conducerea primăriei Gurahonţ în frunte cu doamna primar Moţica Ana-Lenuţa, reprezentantul ISJ Arad, d-na inspector Anda Tămaș, conducerea Liceului „Ioan Buteanu” Gurahonț, profesori, elevi, părinţi şi invitaţi în număr foarte mare.

În deschiderea festivalului preotul paroh, Moţ Dorel a ţinut un cuvânt de binecuvântare, spunând: Veţi gusta astăzi din ospăţul duhovnicesc al colindului tradiţional, veţi putea să vă pregătiţi sufletul ca în noaptea Sfântă a Crăciunului, Iisus Domnul să-şi găsească sălaş înlăuntrul fiecăruia dintre dumneavoastră.În continuare domnul   Păiuşan Teodor directorul Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” a adresat un cuvânt de bun venit invitaților și corurilor prezente care au răspuns chemării şi urări de Sfintele Sărbători celor prezenţi.Din partea ISJ Arad a vorbit d-na inspector Anda Tămaș care a subliniat însemnătatea colindului și obiceiurilor de Crăciun, a felicitat organizatorii și participanții,  urând succes colindătorilor și Sărbători Fericite.

Participanţii la festival ca răsplată a ostenelii lor au primit diplome şi daruri din partea Grupului Şcolar „Ioan Buteanu” şi a Bisericii.

Moţ Aurelian Iulian

09 12 11 10 08 07 06 05 04 03 02 011717