Sărbătorirea a 20 de ani de la înființarea Seminarului Teologic Ortodox din Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, joi, 19 decembrie 2014, Seminarul Teologic Ortodox din Arad a serbat împlinirea a douăzeci de ani de la înființarea sa.

Programul a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei de către un sobor de preoți și diaconi, foști și actuali profesori și absolvenți ai Seminarului arădean, în frunte cu Preacuviosul Părinte Protosinghel dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului. La Sfânta Liturghie au participat profesori, ostenitori, absolvenți, elevi, părinți ai acestora, precum și oficialități invitate: d-na Florentina Horgea, subprefect al Aradului, dl. Doru Sava, d-na prof. Georgiana Petic-Bătrân și dl. prof. Ioan Stan  din partea Inspectoratului Școlar Județean Arad, pr. prof. univ. dr. Constantin Rus, din partea Universității „Aurel Vlaicu” Arad, d-na prof. univ. dr. Coralia Cotoraci, rectorul Universității de Vest „Vasile Goldiș” Arad, dl. Ioan Tamaș, Comisar-șef al Inspectoratului Județean de Poliție Arad, dl. maior Mircea-Dumitru Ștefănuț, șef logistică la Garnizoana Arad, PC părinte Adrian David, preot militar la Garnizoana Arad, d-na prof. Eugenia Groșan, director al Colegiului Național „Elena Ghiba-Birta” Arad, d-na prof. Doina Stoica, director al Liceului Tehnologic „Francisc Neuman” Arad, d-na Corina Uzum, director adjunct al Colegiului Pedagogic „Dimitrie Țichindeal” Arad, dl. Avram Crăciun, prefect al Aradului la momentul înființării școlii, personalități ale vieții culturale arădene, între care îi amintim pe dl. Doru Sinaci, dl. dr. Florinel Cozma, PC părinte arhid. Iov Orădan, fost protopop al Aradului, alte persoane implicate în parteneriate cu școala arădeană.

S-au rostit rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu și s-a săvârșit o slujbă de pomenire pentru profesorii, ostenitorii și elevii seminariști trecuți la Domnul.

Apoi festivitatea a continuat în Aula „dr. Ilarion V. Felea” a Facultății de Teologie din Arad. Aici Preacucernicul părinte prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, a adresat cuvântul de salut tuturor celor prezenți, după care au felicitat școala teologică de nivel liceal d-na subprefect Florentina Horgea, dl. consilier Doru Sava, d-na prof. Georgiana Petic-Bătrân, ISJ Arad, PC părinte prof. univ. dr. Constantin Rus, PC părinte lect. univ. dr. Filip Albu, din partea Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din Arad.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului a menționat elemente legate de resorturile înființării în 1994 a Seminarului din Arad, după cel monahal de la Prislop, aflat atunci în eparhia Aradului. De asemenea, ÎPS Sa a amintit evidenta necesitate apărută tot atunci a existenței unei pepiniere care să pregătească elevii pentru Facultatea de Teologie din Arad, recent reînființată.

A urmat un moment emoționant, vizionarea unui film cu imagini din viața Seminarului, din activitățile școlare și extra-curriculare, derulate pe parcursul celor douăzeci de ani. Apoi PC părinte director Pompiliu Gavra a prezentat un scurt istoric al Seminarului arădean.

Au mai fost evocate momentele înființării propiu-zise, de către cei direct implicați în 1994: PC părinte dr. Vasile Pop, la acea vreme consilier cultural al Episcopiei Aradului, Ienopolei și Hălmagiului, dl. Avram Crăciun, pe atunci prefect al Aradului, dl. prof. Pavel Sîrbu, inspector școlar general la acea dată, PC părinte prof. Nicolae Porcolean, primul director al Seminarului din Arad, precum și alți profesori cu care școala și-a deschis activitatea: PC părinte prof. Zaharia Iova (profesor și director), PC părinte prof. Emil Roman (cel mai longeviv director), PC părinte arhid. prof. Iov Orădan (profesor), PC părinte Mihai Radeș (absolvent, în numele șefilor de promoție). De asemenea, au luat cuvântul dl. maior Mircea-Dumitru Ștefănuț, șef logistică al Garnizoanei Arad, reprezentând Armata Română, dar și în calitate de reprezentant al părinților de seminariști, fiul său fiind elev al acestei școli; dl. dr. Florinel Cozma, medic, prezență nelipsită la examenele de admitere, membru al Adunării Eparhiale a Aradului și al Adunării Naționale Bisericești, precum și profesori actuali ai seminarului, care au făcut un bilanț al diferitelor aspecte ale activității seminarului (PC părinte prof. Codin Șimonca-Oprița – Spiritualitate, PC părinte arhid. prof. Tiberiu Ardelean – Activitatea culturală, PC părinte prof. Dacian-Emilian Nan – Realizări, premii, împliniri, proiecte).

Ziua a continuat cu un program de poezii recitate de elevi și colinde interpretate de corul Seminarului arădean, dirijat de PC părinte arhid. prof. Tiberiu Ardelean, program extrem de apreciat de asistența prezentă.

În încheiere ÎPS Timotei i-a binecuvântat pe toți cei care au participat la festivitate.

Pr. prof. Codin Șimonca-Oprița

pentru site 10863752_825515377495462_1883624211_n 10859313_825515277495472_1162645869_n 10805255_825515360828797_1250274538_n 10559243_825516060828727_139352392_n 967921_825515290828804_1053787886_n