Slujire arhierească la Mănăstirea Arad-Gai

Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a oficiat Sfânta Liturghie, duminică,   14 decembrie 2014, în Biserica cu hramurile ,,Veşmântul, Brâul şi Acoperământul Maicii   Domnului” a Mănăstirii Arad-Gai, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa unui   însemnat număr de credincioşi.  În cadrul Sfintei Liturghii, Arhiepiscopul Aradului a săvârșit hirotonia diaconului Casian Blaga   întru preot pe seama Parohiei Juliţa, Protopopiatul Lipova, iar la final l-a hirotesit duhovnic.

 

În cuvântul de învățătură, pe temeiul pericopelor Duminicii Sfinţilor Strămoşi (Lc. 14; Col. 1),   Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, a dezvoltat tematica despre îmbogăţirea moştenirii spirituale   a înaintaşilor, prin cultivarea comuniunii bisericeşti, iar aceasta, mai ales cu urmarea tradiţiilor   lor. Vremea de pregătire a Sfintelor sărbători fiind cea mai potrivită pentru spovedanii şi   împărtăşanii, cum îndeamnă şi pilda Evangheliei zilei, a amintit chiriarhul.  La finalul slujbei, părintele Cleopa Jurj, duhovnicul mănăstirii, a mulţumit ierarhului, părinţilor   slujitori şi credincioşilor pentru prezenţă şi pentru împreuna-rugăciune.  Mănăstirea „Sfântul Simeon Stâlpnicul” sau Mănăstirea Gai a fost ridicată între anii 1760-1762   de către episcopul Sinesie Jivanovici (1751-1768) pentru veşnica sa pomenire şi pentru a fi   folosită de urmaşii săi în scaunul episcopal al Aradului. Sfântul Simeon Stâlpnicul este patronul   spiritual al mănăstirii. Istoria sfintelor lăcaşuri amintite se leagă şi de etapele înălţării acestora   peste vitregiile vremii, care însă au dovedit tăria unităţii ortodoxiei.  Biserica nouă poartă hramurile: „Veşmântul Maicii Domnului“, „Brâul Maicii Domnului“   şi „Acoperământul Maicii Domnului“, ce se sărbătoresc la 2 iulie, 31 august şi 1 octombrie.   Decizia stabilirii hramurilor a aparţinut Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Timotei, care vizitează   des această vatră monahală, odinioară reşedinţă de vară a ierarhilor străvechii eparhii arădene.

Protos. Iustin Popovici

2 3