Concursul Național „Icoana ortodoxă – lumina credinţei”, ediția a IV-a (2015)

În perioada 2 februarie – 21 mai 2015, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Sectorul Cultură și Patrimoniu Religios – Centrul pentru Patrimoniu Cultural Sfântul Constantin Brâncoveanu și Sectorul teologic-educaţional ale Patriarhiei Române organizează Concursul Naţional Icoana ortodoxă – lumina credinței – ediția a IV-a, 2015. Obiectivul general al Concursului Naţional Icoana ortodoxă – lumina credinței este păstrarea tradițiilor religioase și culturale, prin punerea în valoare a talentelor în pictura bisericească. Secţiunile concursului sunt: A. Frescă (stil neobizantin) şi B. Mozaic (stil neobizantin). Concurenţii vor fi pictori iconari adulţi cu experienţă (minimum 20 de lucrări în portofoliu). Pentru a se înscrie la una dintre secţiunile concursului, concurenţii vor realiza o lucrare cu tema (la alegere): Sfântul Ioan Gură de Aur sau Sfinţi Ierarhi Români (unul sau mai mulţi ierarhi) sau Sfinţi Monahi Români (unul sau mai mulţi monahi). Lucrările vor fi depuse în perioada 20-21 aprilie 2015, la Centrul Naţional pentru Formare Continuă Dumitru Stăniloae din Bucureşti. Rezultatele concursului vor fi anunţate în perioada 27-30 aprilie 2015, iar cei 8 câştigători (câte patru pentru fiecare secţiune) vor fi premiaţi la vernisajul expoziţiei de la Centrul Naţional pentru Formare Continuă Dumitru Stăniloae, din ziua de 21 mai 2015. Concursul se înscrie între manifestările dedicate anului 2015, declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române An omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii astăzi şi An comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii. Conceptul concursului este disponibil pe site-ul www.patriarhia.ro.