Duminica dinaintea Botezului Domnului la Mănăstirea Arad-Gai

 

În Duminica dinaintea Botezului Domnului, prima din acest An omagial dedicat misiunii parohiei şi mănăstirilor azi, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea ,,Sf. Simeon Stâlpnicul”, Arad-Gai. Obştea mănăstirii, în frunte cu maica stareţă stavrofora Magdalena Borteş, l-au întâmpinat cu multă bucurie, ca de fiecare dată, pe Arhipăstorul arădenilor.

La momentul rânduit, slujba a fost înfrumuseţată prin hirotonia întru preot a diaconului Craveţ Cătălin, hirotonit pe seama parohiei Roşia Nouă, pe care la  finalul slujbei Ierarhul l-a hirotesit duhovnic.

În cuvântul de învăţătură, pe baza citirilor scripturistice ale duminicii (Mc. 1; 2 Tim. 4), a vorbit credincioşilor sub titlul ,,Calea vieţii veşnice”, prin botez şi Sfintele Taine ale Bisericii. De asemenea, chiriarhul a amintit despre faptul că, în această perioadă, după încheierea sărbătorilor din acest răstimp şi colindatul credincioşilor la biserică, acum se continuă cu sfinţirea caselor de către preoţi, care prin aceasta întăresc lucrarea de comuniune şi conlucrare pe calea vieţii veşnice, pe care o pregăteşte Sfântul Ioan Botezătorul: ,,Gătiţi calea Domnului, drepte faceţi cărările Lui...”. Prin aghiasmă se face nu numai sfinţirea caselor, ci şi a trupurilor şi sufletelor omeneşti. Totodată, acesta este cel mai bun prilej pentru desfăşurarea lucrării pastorale a preoţilor în parohie, un act de misiune a parohiilor în viaţa credincioşilor, la acest început de an omagial dedicat misiunii parohiei şi mănăstirilor azi, a amintit Înaltpreasfinţia sa.

Protos. Iustin Popovici

10906358_902735586405484_8877216918665678806_n 10917369_902735563072153_785276653437718044_n