CERC MISIONAR LA PAROHIA MACEA

Preoții Cercului misionar-pastoral IV Pecica, a Protopopiatului Arad s-au întrunit marți 10 februarie 2015, în parohia Macea, a doua întrunire din acest an omagial dedicat misiunii parohiei și mănăstirilor astăzi. Lucrările au fost prezidate de părintele Ilie Nădăban, coordonatorul cercului.

Cu această ocazie părintele paroh Tudor Budeanu, de la Parohia gazdă, a prezentat un scurt referat ,,Preotul și importanța misiunii în lumea de azi” accentuând importanța rolului pe care îl are preotul în societate, ,,e important să scrii și să faci și alte lucruri, dar cel mai important este ca tot ceea ce faci să aibă un impact imediat și real cu viața. Esta important să folosim toate mijloacele pe care ni le oferă lumea modernă de astăzi, pentru a face misiune, pentru a-l face pe Hristos cunoscut oamenilor”. S-a pus apoi în discuție problema cardului de sănătate – obligatoriu sau nu – precum și răspunsurile preoților la întrebările credincioșilor vizavi de această problemă deosebit de stringentă. Tot acum s-au făcut programările pentru viitoarele întâlniri.

Pr. Liviu Iştoc