Aradul în Marș pentru viață

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului, s-a desfășurat la Arad a patra ediție a Marșului pentru viață. Prin acesta, s-a dorit a se trage un semnal de alarmă asupra numărului mare de avorturi care se fac, atât în Arad, cât şi în ţară. Aproximativ 500 de arădeni s-au adunat sâmbătă la orele prânzului în piaţa Avram Iancu, de unde au plecat într-un marş spre Spitalul Matern (unde există și un Cabinet de consiliere provita al Arhiepiscopiei Aradului), iar mai apoi spre Catedrala Arhiepiscopală „Sfânta Treime” de la Podgoria.

La marș au fost prezenți mai mulți preoți având în mijloc pe pr. Gabriel Mariș – consilier social și delegat al Arhiepiscopiei Aradului, care a declarat că „Biserica Ortodoxă îndeamnă credincioșii să prețuiască familia creștină și roadele ei, copiii. Biserica a învățat întotdeauna că viața umană începe la concepție, când se produce o ființă vie, unică din punct de vedere genetic. Sf. Vasile cel Mare spunea că la noi „nu este după subtilitatea expresiunii de făt format și neformat. Cea care ucide cu bună știință fetusul, va fi pedepsită pentru crimă”. Sufletul e creat la concepție, arătând aceasta în chip liturgic prin cele 3 sărbători ale zămislirii Mântuitorului (25 martie), a Maicii Domnului (8 decembrie) și a Sfântului Ioan Botezătorul (24 septembrie). În acest an omagial al misiunii parohiei și mănăstirii, îndemnăm fiecare preot să contribuie constant la ajutorarea materială a familiilor cu mulți copii și să încurajeze adopția copiilor.” În cadrul marșului s-au putut vedea foarte mulți copii cu icoane în mâini alături de părinți și de bunici. De asemenea, unii participanţi au fost îmbrăcaţi în costume populare şi au împărţit trecătorilor fluturaşi cu mesaje împotriva avortului. Pe parcursul marșului au fost cântate pricesne specifice Postului Mare, au fost făcute rugăciuni și au fost rostite mai multe îndemnuri de susținere a vieții. În timpul marșului participanții au purtat pancarte cu mesaje precum: „Stop avortului“, „Fără copii România moare!”, „Stop avortului, viaţa are prioritate”, „Mamă, îţi mulţumesc că trăiesc”, „Avortul – o crimă împotriva umanităţii”, „Un avort egal o crimă”, „Adevăraţii doctori nu ucid copiii”, „Avortul opreşte inima să bată”. „Este un eveniment dedicat vieţii, o sărbătoare a vieţii, o bucurie şi, în acelaşi timp, un semnal de alarmă pentru copilaşii concepuţi, dar încă nenăscuţi. Deşi în pântecele mamei ar trebui să fie cel mai sigur loc din lume, în realitate ei sunt într-un continuu pericol de a fi ucişi, pentru că femeile secolului XXI au uitat ce înseamnă privilegiul de a fi mamă, au uitat că, de fapt, copilul este un dar, unic şi irepetabil, şi întotdeauna se pune problema sarcinii nedorite, de parcă ar putea un om pe lumea această să fie nedorit. Încercăm să îi ajutăm pe copilaşii nenăscuţi să vină pe lume, încercăm să le spunem politicienilor că scăderea demografică din România este o catastrofă şi că dacă nu vom începe să facem ceva, riscăm să dispărem de pe harta Europei”, a spus Ana Maria Jitea, reprezentantul Asociației Ikon. Marșul de anul acesta s-a desfășurat concomitent cu alte zeci de orașe din tară și a fost susținut de mai multe asociații creștin ortodoxe din Arad: Asociația Ikon, Asociația Ieromonah Arsenie Boca, Asociația Alege Viața, Asociația Filantropia Arad, A.S.C.O.R. Arad, în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului.

Sectorul Social Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului

11004477_417693291745614_1194255199_n 11040344_417693318412278_1922566751_n 11072233_417693281745615_437585380_n 11078047_417693251745618_745342583_n 11081632_417693308412279_1647533083_n