Cerc misionar în parohia Gurahonţ

În data de 25.03.2015 cu începere de la ora 16, preoţii din cadrul Cercului Pastoral-misionar  Nr.3 Gurahonţ, coordonat, din încredinţarea Înalt Preasfinţitului Arhiepiscop Timotei, de către preotul Moţ Crăciun Dorel, s-au întrunit la Biserica ortodoxă cu hramul „Buna Vestire” din parohia  Gurahonţ, protopopiatul Sebiş.

În cadrul acestei întâlniri a luat parte şi Preaonoratul Părinte Protopop Botea Alexandru, protopopiatul Sebiş.Preoţii participanţi au săvârşit Sfânta Taină a Maslului la care au luat parte, credincioşii din parohia Gurahonț şi parohiile învecinate.

Cuvântul de învățătură după Taina Sfântului Maslu a fost rostit de Preaonoratul Părinte Protopop care referindu-se la praznicul Bunei Vestiri, a subliniat că acest praznic, înainte de toate este bucurie.Să ne amintim că primul cuvânt pe care Arhanghelul Gavriil l-a grăit către Fecioara Maria a fost: „Bucură-te”.Astăzi suntem chemați să ne bucurăm și noi, iar această bucurie rezultă din împlinirea cuvintelor  Maicii Domnului rostite la Nunta din Cana: “să face-ți ce vă va spune El”!. Adică să-L ascultați pe El, pe Iisus, să-I ascultați poruncile, iar poruncile Domnului se rezumă, ca un testament, în câteva cuvinte:” Să vă iubiți unul pe altul”.Cine respectă acest testament are dreptul să se bucure.

Având în vedere că Sfântul Sinod a proclamat anul acesta, ca „An omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi” și „An comemorativ a Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii”,  preotul Dașcău Ovidiu de la parohia Rădești a susținut următoarele teme: 1.Importanța lăcașului de cult ca factor de coagulare a comunităților creștine și de dezvoltare a parohiei ortodoxe.2.Problema iubirii la Sfântul Ioan Gură de Aur(de Dumnezeu, de aproapele și de sine).3.Familia creștină, nucleul de bază al parohiei.

Au urmat discuţii şi au fost aduse completări de către ceilalţi preoţi, fiecare prezentând din activitatea pastorală parohială, metode şi practici în ce priveşte ajutorarea celor lipsiţi subliniindu-se că ne aflăm în perioada în care cei nevoiaşi trebuie să simtă iubirea noastră materializată în milostenii.

În finalul întâlnirii, preotul paroh Moţ Crăciun Dorel a mulţumit  Preaonoratului Părinte Protopop Botea Alexandru pentru participare, oficialităţilor locale, credincioşilor prezenţi în număr impresionant de mare.A urmat o agapă frăţească la care au luat parte preoţii, preotesele şi cântăreţii bisericeşti.

Moț Aurelian Iulian

IMG_0004 IMG_0006 IMG_0008