Corala Preoţilor din Arhiepiscopia Aradului în concert la Parohia Arad Micălaca Veche II

„Şi voi cânta numele Domnului Celui Preaînalt” (Psalm 7, 17)

La pomenirea Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, 01 aprilie, parohia Arad Micălaca Veche II a avut oaspeţi de seamă pe Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, însoţit de Preacuviosul părinte Iustin Popovici, Consilier Cultural, cu prilejul unui eveniment deosebit, şi anume concertul de cântări religioase din Postul Mare susţinut de Corala preoţilor Arhiepiscopiei Aradului, condusă de părintele arhidiacon Tiberiu Ardelean. La vremea cuvenită a fost săvârşită slujba Paraclisului Maicii Domnului, după care ierarhul, alături de soborul preoţilor parohiei, a sfinţit baldachinul în care va fi aşezat epitaful în Vinerea Mare.În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a subliniat frumuseţea şi profunzimea rugăciunii către Maica Domnului ce se săvârşeşte în parohiile arădene pe tot parcursul Postului Mare după rânduiala locală statornicită de vrednicul de pomenire episcop al Aradului Andrei Mageru. Totodată, preoţii din corala Arhiepiscopiei Aradului împlinesc prin cele din aceste zile un program al Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi, cu aleasă bucurie pentru numărul frumos al credincioşilor prezenţi. Pe lângă osteneala slujirii sfintelor slujbe la altarele parohiilor lor, iată, în această perioadă, preoţi din Arhiepiscopia Aradului aduc prin intermediul cântărilor specifice Postului Mare simţământul de necuprins în cuvânt al dorinţei omului de sfinţenie. Repertoriul a cuprins piese de o deosebită profunzime şi sensibilitate, cu un mesaj actual şi dătător de imbold pentru călăuză dreaptă spre Înviere. Astfel, cei prezenţi au putut asculta  „Suflete al meu…” de Mihail Berezovschi, „Ușile pocăinței…” de Nicolae Lungu, „Până când Doamne…” de Dimitrie Bortneanschi, „Acestea zice Domnul…” de Pr. Ioan Şerb, „Doamne nu ne lepăda…”  de Nicolae Lungu, „Miluieşte-mă Dumnezeule…” de Gheorghe Cucu, „Cămara Ta…” de Nicolae Lungu, „Miluiește-mă Doamne că sunt strâmtorat…” de Iosif Romulus Botto, „Şi era la ora a şasea…” de Gh. Mandicevschi şi „Mare ești Doamne…” Iulian Cârstoiu. Prezentarea concertului i-a revenit părintelui Iacob Bupte, arătând, într-un periplu biblic şi patristic, condiţia omului, pocăinţa, căderea, ridicarea şi urcuşul mereu sporit spre bucuria Învierii. Mulţumirile adresate Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, membrilor corului, dirijorului şi credincioşilor prezenţi au încheiat încă o seară petrecută în duh de rugăciune, cântare sfântă şi treaptă suitoare spre lumina Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Pr. Mircea Bupte

1 2 3 4 5