Filmul „Părintele Arsenie Boca. Omul lui Dumnezeu”, la Arad

Duminică, 19 aprilie, ora 19.00, la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” va avea loc proiecţia filmului „Părintele Arsenie Boca. Omul lui Dumnezeu”, invitat fiind regizorul Nicolae Mărgineanu.

Părintele Arsenie Boca este considerat de mulţi credincioşi drept un „om al lui Dumnezeu”, un „sfânt al Ardealului”.

Numit Sfântul de către colegii săi de la Academia Teologică din Sibiu, considerat „ctitor” al Filocaliei românești de către părintele profesor Dumitru Stăniloae, care îl aprecia ca un fenomen unic al monahismului românesc, căutat și urmat de mii de mireni doritori a se împărtăși din izvorul nesecat și senin al spiritualității sale, dar și pentru legendarele sale daruri de prooroc și tămăduitor, veritabil pictor de suflete,dar și sensibil pictor de biserici, om de cultură și filosof al științelor și religiei, preotul Arsenie Boca, a fost asemenea sfântului Vasile, așa cum chiar el îl înfățișează în lucrarea sa de căpătâi Cărarea împărăției: ucenic umblând liniștit pe marea înfuriată, stâlp nemișcat de talazuri, om între oameni întărindu-și semenii în liniștea cea mai presus de fire, neclintit în credință, întrucât Dumnezeu este la cârma lumii.

O personalitate unică, ce atrăgea, ca un magnet, mii de oameni, din toate categoriile sociale, dar și permanenta suspiciune a autorităților vremii care nu puteau înțelege de unde vine acea forță excepțională de a-i face pe oameni să se adune în jurul său.

Regizorul și producătorul Nicolae Mărgineanu

Cunoscut regizor de film, autor al celebrelor „Ştefan Luchian”, „Pădureanca”, „Un bulgăre de humă”, „Capul de zimbru” şi, mai nou, la fel al celebrelor „Binecuvântată fii, închisoare” sau „Demascarea”, Nicolae Mărgineanu a realizat  filmul „Parintele Arsenie Boca – Omul lui Dumnezeu” (2011).

Pe urmă, în 2012, a dat viață unui spectacol de teatru radiofonic despre Arsenie Boca numit „Părintele Arsenie Boca – Taina iubirii”.

Cu câteva luni în urmă a fost finalizat un nou film documentar, avându-l în centru pe Părintele Arsenie Boca, Sfântul Ardealului. Aceeași echipă, ca și pentru filmul „Parintele Arsenie Boca – Omul lui Dumnezeu”, respectiv  Nicolae Mărgineanu (regizor și producător),  Ion Costin Manoliu (text/comentariu) și Maria Ploae (voce), a realizat, în 2013, filmul „Parintele Arsenie Boca în duh și adevar”.

Despre Părintele Arsenie Boca,  Nicoale Mărgineanu spune: „mi se pare fascinantă personalitatea lui. Chiar m-am gândit că, după Mihai Eminescu este, poate, figura cea mai luminoasă a românilor. Arsenie Boca a creat o mișcare spirituală de masă, unică în spațiul panortodox, care se continuă până astăzi. A trăit în duhul profeților, fiind căutat de mulțime de oameni care veneau la Arsenie, fascinați de revelația omului, care era revelația psihologului și a profetului”.

17920_826142220806164_7109613219137394249_n 11009393_826142384139481_6995464386059001633_n 11175001_826143150806071_7042949185900934276_n