Mijloace pastorale,misionare si educationale pentru transmiterea dreptei credinte in randul credinciosilor la parohia Caprioara

Odata cu Praznicul Sfintelor Pasti, parohia Caprioara, prin purtarea de grija a preotului paroh Suba Laurentiu Ioan si a Consiliului Parohial, a gasit de cuviinta ca la impartirea Sfintelor Pasti sa aduca in inimile credinciosilor din parohie, pe langa lumina Invierii lui Hristos si lumina cuvantului invataturilor Sfintei noastre Biserici Ortodoxe prin cuvantul scris al “Catehismului Ortodox”, facere a vrednicului de pomenire preot Ilarion Felea.

Catehismul Ortodox, intocmit de vrednicul de pomenire preot Ilarion Felea, reprezinta qintesenta invataturii noastre ortodoxe la nivelul cel mai accesibil cu putinta pentru toti credinciosii ortodocsi. Prin parcurgerea sistematica a continutului pastoral-educational al acestui Catehism nadajduim sa fie mai  feriti de orice ratacire  neoprotestanta, care bate la usa ortodocsilor in mod insistent si de multe ori agresiv. Un cuvant de adanca invatatura a Bisericii Ortodoxe pe intelesul tuturor, un cuvant ziditor de suflete, care raspunde celor mai frecvente intrebari intr-o lume secularizata si plina de asa zise “invataturi” neoprotestante ce  isi  fac  simtita prezenta chiar si in randul credinciosilor ortodocsi.

Aceasta actiune pastoral –misionara la care s-a gandit parohia Caprioara tocmai in anul omagial al “Misiunii parohiei si manastirii in randul credinciosilor”,urmand porunca Mantuitorului: “Drept aceea,mergand,invatati toate neamurile…”(Matei28,19) se vrea a fi adusa ,cu smerenia cuvenita momentului, in atentia credinciosilor pentru ca si ei la randul lor prin actiuni asemanatoare sa implineasca acea” Liturghie de dupa Liturghie” in duh si adevar pentru ca toti impreuna sa poata aduce marturie,  atat prin faptele lor cat si prin cuvantul rostit despre Hristos cel inviat, marturisind cu totii intr-un glas: Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!

a transmis Pr.ic. Suba Laurentiu Ioan

DSCN0252 DSCN0277