Săptămâna „Şcoala altfel” la Şimand

În zilele de 6 şi 7 aprilie la Şimand, s-au desfăşurat Concursul de ouă încondeiate şi icoane pictate pe sticlă ajuns la a 5-a ediţie şi Concursul de bătut toaca. Concursurile s-au organizat în cadrul parteneriatului educaţional dintre Biserica şi Şcoala Gimnazială din localitate, numit generic „Icoana din sufletul meu” , şi s-a constituit ca activitate specifică acestei perioade în care în învăţământul pruniversitar se derulează programul „Săptămâna altfel – Să ştii mai multe să fii mai bun”. Juriul a fost format din coordonatorii proiectului şi anume: prof. Gencz Andronius, directorul Şcolii Gimnaziale Şimand, prof. Ţucudean Csilla, director educativ, prof. Gosta Carmen, catedra de Religie Ortodoxă şi Pr. Gosta Gabriel, parohul Bisericii Ortodoxe din Şimand.

La concurs, elevii au participat pe categorii de vârstă şi pe secţiunii, câştigători fiind: la secţiunea „ouă încondeiate” cls. pregătitoare – a IV-a: Para Aida (cls. II), Şuşorcă Daria (cls. I), Untaru Daiana (cls. IV), Găleancu Daria (cls. III) şi Hotăran Ana (cls. I) la Şimandul de Sus, şi: Tătar Alexandru (cls. III), Andru Paul (cls. I), Drîmbe Gabriel (cls IV), Cheta Dominic (cls. II) şi Erdei Zsolt (cls. preg.) la Şimandul de Jos. La secţiunea „icoane pe sticlă şi ouă încondeiate” cls. V-VIII, câştigători au fost: Para Delia (cls.V), Damian Luminiţa (cls. V), Vîrci Larisa (cls. VII), Untaru Lorin (cls. VI) şi Haloş Andrei (cls. VII). Tuturor câştigătorilor li s-a acordat o diplomă şi premii constând în cărţi de rugăciune, dulciuri şi o invitaţie la pizza.

Concursul de bătut toaca s-a desfăşurat în ziua de 7 aprilie în curtea bisericii „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Şimand. Câştigătorilor concursului, respectiv Para Delia, Para Aida, Untaru Lorin, Dudaş Lorena, Cuc Laurenţiu, Blidaru Bianca şi Blidaru Beatrice, le-au fost acordate premii constând în cărţi de rugăciune şi cărţi de colorat cu tematică religioasă. La finalu concursului, câştigătorii au luat parte alături de părintele paroh şi doaman prfesoară de religie la oferirea de daruri constând în pâine şi cozonaci, la 20 de familii nevoiaşe din localitate.

Toate premiile şi darurile au fost oferite de Parohia Ortodoxă Şimand cu sprijinul credincioşilor şi al membrilor corporaţiilor parohiale.

ne-a transmis preot paroh Gabriel Gosta