CERC PASTORAL-MISIONAR LA PAROHIA ARAD-ŞEGA 1

Marţi, 5 mai 2015,a avut loc în Parohia Arad-Şega 1 întrunirea preoţilor din Cercului pastoral-misionar Arad, coordonaţi, din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Arhiepiscopul Aradului, de către Pr. Emil Roman, la această întâlnire participând şi PO Pr. Flavius Petcuţ, Protopopul Aradului. Întrunirea a avut loc la biserica parohială cu hramul ,,Pogorârea Duhului Sfânt’’, ctitoria vrednicului de pomenire Pr. Dr. IlarionV. Felea. Tema prezentată: ,,Parohia şi biserica parohială, centrul vieţii spirituale a comunităţii creştine ortodoxe adunată în iubirea Preasfintei Treimi’’ a fost susţinută de către Preotul paroh Aurel Bonchiş, reliefând aspecte scripturistice, patristice şi administrative care definesc parohia şi locaşul de închinare ca factori de coagulare a tuturor credincioşilor, care sunt chemaţi să formeze şi să susţină aşezământul divino-uman prin iubirea Preasfintei Treimi, pentru dobândirea mântuirii. Au urmat discuţii pe marginea temei prezentate din programul cadru elaborat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru acest an: ,,Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi’’ şi ,,Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii’’.
Prezent la întrunire, P.C. Pr. Gabriel Cosmin Mariş – consilier social al Arhiepiscopiei Aradului, a adresat felicitări P.C. Pr. Vasile Pop de la Parohia Arad -Bujac, coordonatorul Centrului Cultural-Pastoral ,,Sf. Ierarh Nicolae’’, pentru implementarea proiectului ,,Nu eşti singur!’’, proiect care s-a clasat pe locul I, faza eparhială, în cadru concursului naţional ,,Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu’’, derulat de Patriarhia Română prin Sectorul Teologic-Educaţional.
Întâlnirea preoţilor Cercului pastoral-misionar Arad, s-a desfăşurat într-o atmosferă caldă şi frăţească.