Conferinţa de primavara în protopopiatul Ineu

Joi, 14.05.2015 a avut loc intrunirea preotilor din Protopopiatul Ineu cu ocazia Conferintei semestriala de primavara, in cadrul careia s-au prezentat teme sub genericul „Misiunea parohiei si a manastirii astazi”. Conferinta s-a desfasurat la sediul protopopiatului din Ineu.

Conferinta a fost prezidata de parintele protos. Teodor Vid consilier administrativ-bisericesc, delagat din partea Inaltpresfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei.

Intrunirea a debutat cu oficierea unei slujbe de Te Deum în biserica “Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil” din Ineu de catre un sobor de preoti in frunte cu Parintele Protopop Adrian Zaha.

In deschiderea conferintei parintele protopop a rostit un cuvant de deschidere in care a evidentiat importanta temelor propuse prin programul-cadru “2015 – Anul omagial al misiunii parohiei si manastirii azi si Anul comemorativ al Sfantului Ioan Gura de Aur si al marilor pastori de suflete din eparhii” si a salutat  prezenta delegatului eparhial.  Parintele protos. Teodor Vid  a  rostit de asemenea un cuvant despre misiunea parohiei si manastirii in ziua de azi. Conferenţiar a fost preot Gabriel Streulea de la Parohia Silindia, iar coreferenţi au fost pr. Florin Culda, pr. Razvan Trip, pr. Iulian Ivanut si pr. Marius Tranc. Dupa prezentarea referatelor au mai luat cuvantul preotii Moise Nica si Petru Tranc care au vorbit despre misune si pastoratia preotilor in parohie.  De asemenea parintele protos. Teodor Vid a prezentat ultimele noutati legate de sectorul administrativ bisericesc.

La sfarsit parintele protopop Adrian Zaha a multumit parintelui protos. Teodor Vid, preotilor conferentiari si conferenti precum si tuturor celorlalti preoti prezenti si a transmis Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Timotei multumiri si urari de bine, conferinta incheindu-se cu o rugaciune .

pr. Culda George Florin

11251704_882871341758672_662938919_n 11273691_882871338425339_927274751_n