,,Zilele Academice Arădene” la UVVG din Arad

Zilele Academice Arădene organizate de Universitatea de Vest „Vasile Goldiș”, în perioada 13-17 mai 2015, au debutat, în Aula „Ștefan Cicio Pop”, cu Ședința solemnă a Senatului Universitar, care a deschis activitățile aniversare dedicate celor 25 de ani de la înfiinţarea Universităţii.

La eveniment au participat prof. univ. dr. Coralia Adina Cotoraci, rectorul Universității de Vest „Vasile Goldiș”, prof. univ. dr. Aurel Ardelean, președintele Univeristății, prorectorii Universității, decanii și membrii senatului Universitar, invitați precum prof. univ. dr. Verginia Vedinaș și Doina Arghezi, soția regretatului Baruțu T. Arghezi.

Lucrările s-au încheiat cu ceremonia de dezvelire a Plăcii comemorative – 25 ANI de învăţământ superior, sfințită  de ÎPS dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de preoţi.

Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Timotei Seviciu a fost prezent şi la lucrările solemne ale Senatului Universitar, prilej cu care a adresat din partea Bisericii Ortodoxe Române, a cultelor religioase din zonă, alese salutări şi felicitări Universităţii de Vest ,,Vasile Goldiş”, care s-a impus în mod deosebit în viaţa cultural ştiinţifică a municipiului nostru. Avem şi această aulă, la loc de cinste, chipul Patriarhului ţării, a Preafericitului Părinte Daniel, ceea ce exprimă în mod complet legăturile acestei universităţi, a membrilor ei cu Biserica naţională. Omagiem această instituţie, dar şi pe cel care a organizatorul şi promotorul acesteia, domnul prof.univ.dr. Aurel Ardelean”, a menţionat Înaltpreasfinţia Sa.

Încă din timpul vrednicului de amintire Andrei  Magieru, episcop al Aradului, când s-a pus pentru prima dată problema existenţei învăţământului superior la Arad, Centrul eparhial arădean, prin ierarhul şi preoţii săi, preoţimea arădeană, au stat mereu lângă cei ce poartă responsabilitatea bunului mers al acestei instituţii. Simpozionul internaţional ,,Zilele Academice Arădene” va continua şi în zilele următoare cu manifestări academice, cultural-ştiinţifice şi artistice.

Preot dr. Vasile Pop

3 4 6