Conferința Preoțească de Primăvară în Protopopiatul Sebiș

Miercuri, 13.05.2015, preoții Protopopiatului Sebiș s-au întrunit în Biserica Sebiș I cu ocazia desfășurării conferinței preoțești de primăvară cu tematica anului omagial: „2015- Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi”.

Întrunirea a început prin oficierea slujbei de Te-Deum în Biserica cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, de către un sobor de preoți alcătuit din Pr. Vand Ioan de la Parohia Luncșoara, Pr. Buda Ionuț de la Parohia Lazuri și Pr. Șerban Adrian de la Parohia Poienari.

Ședința a fost prezidată de Înaltpreacuviosul Părinte Protos. Iustin Popovici, Consilier cultural, delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei pentru această întrunire, a cărui prezență a fost salutată de către Protopopul locului – Pr. Alexandru Botea.

După ce a transmis mesajul de binecuvântare și părintească purtare de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte – Dr. Timotei Seviciu – Arhiepiscop al Aradului, delegatul chiriarhal a subliniat importanța și actualitatea temei propuse spre abordare de către Sfântul Sinod în acest an, arătând că locul cel mai potrivit pentru desfășurarea acestor conferințe este lăcașul de cult.

În cadrul referatului principal susținut de Pr. Vand Ioan, de la Parohia Luncșoara, au fost abordate noțiunile de „misiune”, „misionar”, „parohie”, prezentând succint evoluția lor în decursul timpului precum și coordonatele pe care se constituie o parohie astăzi, ceea ce reprezintă ea și modul în care trebuie făcută misiunea în parohie.

Au fost aduse completări de către coreferenții: Pr. Buda Silviu Ionuț de la Parohia Lazuri, Pr. Păiușan Simion de la Parohia Pleșcuța, Pr. Șerban Adrian de la Parohia Poienari și Pr. Tripa Teodor de la Parohia Păiușeni, care au vorbit despre: misiunea preotului în parohie; despre direcțiile în care trebuie să se îndrepte misiunea Bisericii și a preotului; despre misiunea mănăstirii precum și despre resbonsabilitatea și misiunea jertfelnică pe care o au preoții în fața provocărilor și problemelor societății contemporane.

În cadrul discuțiilor ce au urmat, s-a reiterat faptul că preotul trebuie să își dea interesul spre a avea o pregătire complexă și aleasă, iar viața sa să fie una pilduitoare  în fața credincioșilor întrucât „faptele preotului sunt faptele Bisericii”, iar „un preot bun este căutat și apreciat de credincioși”.

Un alt aspect subliniat și deosebit de important  cu rol coagulant al parohiei este și acela ca preotul paroh să locuiască în parohie, în mijlocul credincioșilor, navetismul fiind adeseori un factor destabilizator al parohiei.

De asemenea s-a accentuat importanța îndreptării atenției către tinerii din parohie, cu care să se deruleze diverse  programe care să contribuie la apropierea lor de Biserică întrucât ei vor fi credincioșii de mâine ai Bisericii.

În partea a doua a întrunirii, s-au făcut comunicări de natură administrativ-bisericească și socială, discutându-se și probleme cu care se confruntă preoții din Protopopiatul Sebiș.

La finalul conferinței preoțești, Pc. Protopop – Pr. Alexandru Botea, a adus mulțumiri  Înaltpreacuviosului Părinte Consilier precum și preoților prezenți, întrunirea încheindu-se prin împreună-cântarea preoților „Hristos a înviat!”

Pr. Valentin Herbei

11086675_10200392871579605_1194539843_n 11210218_10200392871699608_766955129_n 11258581_10200392871899613_1596834185_n 11267651_10200392871379600_879513305_n