Festivitate de absolvire la Seminarul Teologic arădean

Marți, 26 mai 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-au desfășurat festivitățile de absolvire pentru cea de-a 17-a generație de elevi seminariști.

După ce toți cei prezenți au intonat Rugăciunea Domnească şi Imnul de Stat al României, în deschidere Părintele prof. Pompiliu Gavra, Directorul Seminarului arădean, a transmis mesajul de salut întregii asistențe și implicit cel de felicitare către absolvenții promoției 2015, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoțel, absolvenților clasei a XII-a le-au fost înmânate diplomele de absolvire de către pr. Dacian-Emilian Nan, dirigintele clasei a XII-a.

În acordurile imnului academic Gaudeamus igitur s-a înfăptuit emoționantul moment de predare a cheii de către elevii clasei a XII-a însoțit de alocuțiunile șefului de promoție Ştefan-Ioan Muţ şi a reprezentantului clasei a XI-a, Cătălin-Iulian Drăgan, cel care a preluat cheia responsabilităților elevilor generațiilor următoare.

S-au adresat, mai apoi, gândurile de felicitare și totodată de responsabilizare, absolvenților de către Preacuviosul Părinte dr. Iustin Popovici, consilier cultural şi delegat al  ÎPS dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului; doamna Florentina Horgea, subprefect al Aradului; dl. Doru Sava, reprezentantul primarului Aradului; pr.conf.univ.dr. Lucian Farcașiu, din partea Facultății de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universității „Aurel Vlaicu” Arad; domnul inspector Viorel Binchiciu, reprezentat al ISJ Arad.

Festivitatea s-a încheiat cu un mic concert susținut de corul Seminarului arădean, dirijat de arhid. prof. drd. Paul-Tiberiu Ardelean.

Preot prof. Codin Şimonca-Opriţa

1 2 3 4 5