Ziua Internaţională a Copilului în Parohia Aradul Nou

Lăsați copiii să vină la Mine!

Ca în fiecare Duminică, în Parohia Ortodoxă „Sf. M. Mc. Gheorghe” Aradul Nou, a avut loc și în după amiaza Rusaliilor, întâlnirea cu copii în vederea activității catehetice. Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, programul special dedicat acestei zile, a fost unul deosebit, fiind la prima ediție. Activitatea a început în biserică, prin rostirea rugăciunii „Împărate ceresc” și celorlalte rugăciuni începătoare, de către toți copii. A urmat apoi un concert de cântări religioase susținut de corul de copii al Parohiei și cuvântul de învățătură legat de sărbătoarea „Pogorârii Sfântului Duh”, fiecare copil primind frunze de nuc, simbolul limbilor ca de foc prin care Sfântul Duh s-a coborât la Apostolii Mântuitorului în Ziua Cincizecimii.

În continuare, copiii au fost invitați în curtea bisericii, unde au fost organizate mai multe activități: jocuri în aer liber, desene pe astfalt, jocuri cu baloane, face-painting, întreceri sportive, ateliere de creație, poezie, cântece pentru copii, toate aducând voie bună și multă bucurie pe chipul copiilor. În cadrul activităților și concursurilor organizate, toți copiii prezenți au fost premiați cu iconițe, cărți, rechizite, jucării și dulciuri.

Scopul activităților organizate fiind implicarea copiilor în viața Bisericii, dobândirea de cunoștințe religioase și de valori morale creștin-ortodoxe dar și dezvoltarea comunității parohiale în spiritul acestor valori, prin responsabilizarea socială față de semeni.

Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul unor buni enoriași ai Parohiei, al asociațiilor: Filantropia Arad, Cetatea Voluntarilor, Club Sportiv Experiența Multisport și al Librăriei Scienta în contextul declarării anului 2015, de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii.

Copiii s-au bucurat la final de multe suprize și de agapa frățească, pregătite cu multă dragoste pentru ei, de către credincioșii parohiei.

Pr. cons. Gabriel Cosmin Mariș

11274697_925626887502602_297430586_n 11287156_925627387502552_516908698_n 11304157_925626554169302_1240652090_n