Cerc pastoral-misionar în Parohia Tisa, Protopopiatul Sebiş

În duminica a IV-a după Rusalii, 28.06.2015, a avut loc întrunirea Cercului Pastoral Hălmagiu, coordonat din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, de către preotul Ioan Vand,  în Parohia Tisa, Protopopiatul Sebiş.   După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu preotul Nicolae Ciprian Briciu a susținut referatul cu titlurile:

  1. „Lucrarea Filantropică a Bisericii în Societatea contemporană”;
  2. „Preotul ca singurul intelectual cea mai rămas în parohiile sărace”;
  3. „Implicarea preotului și a autorităților locale în construirea de lăcașuri noi și restaurarea celor vechi”.

În prezentarea referatului au fost dezbătute cele trei teme arătând importanța activității sociale în Biserica Ortodoxă, grija față de copiii neajutorați, bolnavi, bătrâni „rămânând membri deplini ai marii familii a lui Dumnezeu”. S-a discutat despre rolul preotului în parohiile sărace, arătând nemărginita milostivire pe care Mântuitorul a transmis-o Sfinților Apostoli și aceștia mai departe Episcopilor și Preoților.  În cea de-a treia temă s-a prezentat importanța ridicării a noi lăcașuri de cult ca și casă unde Dumnezeu ne primește cât și importanța restaurării lăcașurilor de cult, vechi, arătând valoarea istorică și identitatea neamului românesc.

În încheiere Preotul paroh  Florea Ioan, a mulțumit tuturor preoților prezenți și credincioșilor urându-le celor ce poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel gânduri de bine și să trăiască întru mulți ani.

Pr. Lazăr Nicolae Mirel

FOTOGRAFIE 1 FOTOGRAFIE 3 FOTOGRAFIE 4 FOTOGRAFIE 5