Taina Sfântului Maslu în Parohia Bodrogul-Nou

În contextul Anului omagial al  Misiunii Parohiei şi Mănăstirii azi şi a marilor păstori de suflete din eparhii. Duminică 28 Iunie 2015 ,ultima dintre cele trei Duminici ale Postului Sfinților Apostoli Petru șI Pavel,  în parohia Bodrogul-Nou, protopopiatul Arad s-a săvarsit Taina Sfântului Maslu, in prezența a numeroși credinciosi din parohie si din parohiile învecinate. Slujba a fost săvârsita de un sobor de preoți  din care au facut parte Pr. Petrică Ungur de la parohia Felnac, Pr.Sorin Higioșan de la parohia Zădăreni, Pr.Marius Braiț de la parohia Fiscut și Pr. Paroh Bogdan-Ioan Tod . La sfârșitul slujbei părintele Petrică Ungur a rostit un frumos cuvânt de invățătura, plecand de la pericopa Evanghelică a Duminicii a 4 dupa  marele Praznic al Rusaliilor, a vindecarii slugii sutașului,subliniind astfel importanța rugaciunii pentru aproapele nostru care se află in suferință.

În încheiere părintele paroh Tod Bogdan a mulțumit preoților  împreună slujitori si credincioșilor din parohie si din parohiile invecinate care au participat la Taina Sfântului Maslu.

Seara s-a incheiat cu o agapă frățească

a transmis, Pr.Tod Bogdan-Ioan

3 2