Cerc pastoral-misionar în Parohia Sânpetru-German

 În Duminica I-a dupa Pogorârea Duhului Sfânt, Duminica Tuturor Sfintilor, în Parohia cu hramul „Sf. Apostoli Petru si Pavel”  din localitatea Sânpetru-German, Protopopiatul Arad, a avut loc întrunirea Cercului pastoral-misionar Vinga. Întâlnirea a început cu săvârșirea Vecerniei. La finalul acesteia, după un scurt cuvânt de prezentare, rostit de către preotul Horia Ștefan, coordonatorul Cercului, a fost prezentat referatul cu tema „Sfintii – Ocrotitorii Parohiei”, de către preotul Petrică Ungur de la parohia Felnac. O temă bine aleasă și bine documentată, pe deplin folositoare mai ales acum, la intrarea în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel. Acesta a subliniat faptul că, asa cum fiecare creștin primește la Botez un nume, la fel și o biserică, atunci cand se târnosește, adică se sfințeste de către arhiereu, primește numele unui sfânt în cinstea căruia a fost zidită și care, de atunci, o patronează și o ocrotește(„hramul bisericii”). Sfinții sunt modele vii pentru noi.  Sfințenia nu are vârstă! Biserica lui Hristos „naște” sfinți până în zilele noastre, iar această realitate ne arată că trăim în ADEVĂR!

    La finalul întâlnirii, părintele paroh Blidar Mihai a mulțumit preoților și credincioșilor prezenți, seara duhovnicească incheindu-se cu o agapă frățească.